Koalice podpořila zvýšení vratky daně z nafty pro zemědělce v živočišné výrobě

Koaliční rada se ve čtvrtek vyslovila pro navýšení vratky části spotřební daně pro zemědělce v živočišné výrobě. Na takzvané zelené naftě by jim letos mělo zůstat přes 900 milionů korun. Po konci čtvrtečního jednání koalice to sdělil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Sněmovna má v úterý schvalovat vládní návrh rozšiřující zelenou naftu i na živočišnou výrobu. Ten má rolníkům přinést kolem 385 milionů.

Koalice se podle Jurečky také shodla, že v příštím a přespříštím roce osvobodí dotace do živočišné výroby od daně z příjmů. To by mělo zemědělcům přinést 2,1 miliardy korun.

Vláda navrhuje, aby Sněmovna rozšíření zelené nafty schválila urychleně již v prvním čtení. Jurečka ale předpokládá, že opozice tento zrychlený postup odmítne. Pak bude moci ve druhém čtení přednést svůj návrh na ještě vyšší vratku spotřební daně. Bude možné o ni požádat zpětně od počátku letošního roku.

Jurečka chce jít v případě zvýšení vratky až na horní limit, který umožňuje Evropská unie. U motorové nafty bez biosložky je to až 95 procent daně, u nafty se sedmi procenty biosložky je to 88 procent.

Agrární sektor je podle Jurečky, pokud jde o mléko a vepřové maso, v nejhlubší krizi od roku 1990. Na včerejší jednání proto přinesl osm návrhů, koalice se shodla na dvou z nich. Mezi dalšími návrhy, které podle všeho zatím nenašly podporu, patřilo například snížení daně z přidané hodnoty na mléko a prasata.

 

 

Zdroj: ČTK

Koalice podpořila zvýšení vratky daně z nafty pro zemědělce v živočišné výrobě Foto: ČTK/Šimánek Vít: Ministr zemědělství Marian Jurečka

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

  2. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

    Byznys ·

    Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.