Klienti H-Systemu prohráli spor. Do měsíce se musí vystěhovat

Stavební bytové družstvo Svatopluk prohrálo spor s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti H-System Josefem Monsportem. Nejvyšší soud (NS) nařídil jeho členům do měsíce vyklidit domy, ve kterých žijí. Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy H-System. Soudce NS Zdeněk Krčmář rozhodování připodobnil ke hledání "nejlepší z nejhorších variant".

Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS dospěl k opačnému závěru.

Soudce NS Zdeněk Krčmář předpokládá, že družstvo se ještě obrátí na Ústavní soud. "Já očekávám, že při tom dlouholetém, osmnáctiletém martyriu, se žalovaný zřejmě nesmíří s tím, že NS bude tím, kdo má poslední slovo," řekl Krčmář.

Případná ústavní stížnost nemá sama o sobě odkladný účinek. Ústavní soud jej ale může stížnosti přiznat.

Výjimku z vystěhování by teoreticky mohli mít ti obyvatelé bytů, jejichž nájemní smlouvy byly uzavřené se souhlasem správce konkurzní podstaty. Krčmář také poukázal na to, že správce by mohl s obyvateli bytů uzavřít nové smlouvy.

Měsíční lhůta stanovená družstvu k vyklizení domů je podle Krčmáře delší, než vyžaduje zákon. K jejímu ještě výraznějšímu prodloužení už soud nenašel důvod. "Podle našeho názoru už nebyl důvod tu kauzu dále protahovat," uvedl Krčmář. Pokud družstvo domy nevyklidí, hrozí mu exekuce.

Družstvo Svatopluk tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli. Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle NS absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. V podstatě tak investovalo do cizího majetku.

Podle NS šlo družstvo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu. Mělo pouze předběžnou domluvu s tehdejším konkurzním správcem o dostavbě a následném prodeji za pevně stanovenou cenu. Riziko takového postupu podle NS nelze přenášet na ostatní konkurzní věřitele, kteří zákonná pravidla o zpeněžování majetku neporušili. Peníze po případném prodeji domů se rozdělí mezi všechny věřitele. Pohledávky za H-Systemem jsou přes dvě miliardy korun, uvedl Krčmář.

Lidem, kteří v rámci družstva investovali do dostavby domů, podle Krčmáře vznikla specifická pohledávka za konkurzní podstatou H-Systemu. "Měla by být uspokojena ještě před ostatními nepřednostními věřiteli," uvedl Krčmář.

Konkurzní správce podle Krčmáře mohl prodat bytové domy i bez dnešního rozhodnutí NS, prodával by je však i s jejich obyvateli, což by snížilo jejich cenu a poškodilo konkurzní věřitele.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Klienti H-Systemu prohráli spor. Do měsíce se musí vystěhovat Foto: ČTK/Tomandl Jan

reklama

Další články

  1. Tesla žádá své dodavatele o zpětné slevy

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla žádá některé své dodavatele, aby mu vrátili část vyplacených peněz, a pomohli mu tak dosáhnout zisku. Informuje o tom list The Wal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.