Úklidové složky ve městech nedopalky z ulic nevymýtí, důležitá je edukace společnosti

Protikuřácký zákon je platný už třetím týdnem. V důsledku toho, že si kuřáci už nesmí zapálit uvnitř restaurací, se ale v ulice v řadě měst a obcí zaplavily cigaretovými nedopalky. Zakladatel neziskové organizace Čisté město Michal Jirásek říká, že navýšení počtu úklidových pracovníků ve městech nedopalky z ulic nevymýtí. Důležité je edukovat lidi o tom, jak špačky od cigaret škodí životnímu prostředí i samotným lidem.  

Společnost zažívala problémy s nedopalky i před samotnou platností protikuřáckého zákona. V současnosti je nicméně jasné, že aktivace nového nařízení jejich množství v ulicích ještě zvýší. Z tohoto důvodu se organizace Čisté město domluvila s magistrátem Prahy a dalšími městskými částmi na edukativní kampani. Ta by měla společnost vzdělat o tom, co nedopalek způsobuje.  Kampaň má také kuřákům v neposlední řadě představit nástroje zamezující zahození špačků na ulici. Názorný příklad představuje mobilní popelník. 

Podle Jiráska jsou edukativní kampaně daleko vlivnější, než represe a pokuty proti kuřákům. Kuřák si prý musí uvědomit, jaká rizika může odhození „vajglu“ představovat. 

„Nedopalek je opravdu problém v tom, že obsahuje prvky, které škodí jak člověku, tak v podstatě i přírodě. Rozkládá se až deset let a po tu celou dobu karcinogenní látky vypouští,“ řekl Jirásek na rádiu Zet. Podle něj může tak odhozený nedopalek způsobit otravu dítěte, které jej nedopatřením na hřišti strčí do pusy. Takových případů se například v německém Berlíně vyskytne osmdesát ročně.

Řešením rovněž není vyhození nedopalku do kanálu. To je ještě horší, než když vyhodí člověk „špačka“ od cigarety na ulici. Škodlivé látky se totiž lépe rozkládají ve vodě. Na ulici ho oproti tomu uklidí odpadové složky.

„V současnosti jsme chtěli začít Prahou. Ostatní krajská města jsme s těmito edukativními látkami chtěli oslovovat do konce roku. Kromě magistrátu máme domluvené od Prahy 1 do Prahy 9. Kde to není potvrzené je Praha 5. Tato městská část se rozhodla jít cestou navýšení počtu úklidových služeb. My se nedomníváme, že je to řešení. Společnost by měla být vzdělávaná a edukovaná, tak aby si uvědomovala, že jakýkoli odpad, ať je to nedopalek nebo plast, prostě na zem nepatří,“ informoval Jirásek.

 

 

Celý článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se zakladatel neziskové organizace Čisté město Michalem Jiráskem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Úklidové složky ve městech nedopalky z ulic nevymýtí, důležitá je edukace společnosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.