„KLDR určitě ještě neodstranila problémy se svými raketami,“ říká expert

Severní Korea minulý týden úspěšně odpálila raketu středečního doletu Musudan. V souvislosti s tím tamní vůdce Kim Čong-un prohlásil, že je KLDR nyní schopna zaútočit na americké zájmy v Pacifiku. Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Vodrážka se ale přiklání k tomu, že byl úspěšný pokus spíše náhodou. Severokorejci podle něj neměli čas problém s raketami analyzovat, natož ho odstranit.

Minulý týden ve středu provedla Severní Korea po sérii neúspěšných pokusů z posledních měsíců zatím asi nejúspěšnější odpal rakety Musudan. Úspěšný byl pouze jeden z celkově dvou středečních pokusů. Podle japonských a jihokorejských expertů vystoupala úspěšná raketa do výšky 1000 kilometrů. Severokorejským technikům se tak podle Vodrážky podařilo dosáhnout toho, aby raketa neexplodovala krátce po startu. „Nicméně krátké časové úseky mezi jednotlivými testy, které sotva daly technikům čas na analýzu neúspěchu, natož na jeho vyřešení, ale i to, že neúspěšný byl jeden ze dvou posledních startů, napovídají, že k odstranění problému zatím nedošlo,“ řekl na rádiu Zet.

KLDR vypouští své rakety vždy směrem k Japonsku. Spíše než na japonské cíle ale podle Vodrážky míří na americké základny v Japonsku. „Teoreticky mohli rakety Musudan testovat směrem na jih na Filipíny tak, jako odpalují své kosmické rakety. Odborníci spekulují, že důvodem testů ze severovýchodního pobřeží KLDR je to, že tam má Severní Korea kvalitnější vojenské radary určené pro sledování a vyhodnocování testu vojenských raket, které u toho v uvozovkách civilního kosmodromu na jižním pobřeží nemá,“ uvedl analytik.

Japonské i jihokorejské území nicméně už dlouho ohrožují severokorejské rakety krátkého doletu, které jsou zcela spolehlivé. Kim Čong-un také proto jejich použitím často vyhrožuje. Zlikvidovat tyto rakety ale pro Američany nebo Jihokorejce není rozumným ani technicky možným řešením. „Jejich cílem není porušovat dohodu o příměří. Ten konflikt by byl katastrofální zcela jistě pro Jižní Koreu, ale velmi nákladný a bez nějakých jasných zisků i pro USA… Jak střely krátkého i středního doletu jsou na mobilních odpalovacích rampách a není reálné, že by se nějakým koordinovaným chirurgickým útokem podařilo všechny zničit a Severokorejce o jejich raketové síly zcela připravit,“ řekl Vodrážka.

 

 

Celý rozhovor s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky Michalem Vodrážkou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„KLDR určitě ještě neodstranila problémy se svými raketami,“ říká expert Foto: ČTK/AP/Ahn Young-joon

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.