KLDR tvrdí, že je schopna zasáhnout mezikontinentální raketou jakékoli místo na Zemi

Severní Korea oznámila, že ve středu vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou raketu. Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP. Americké stanice NBC News a Fox News uvedly s odvoláním na zdroje z vlády, že se jednalo o mezikontinentální balistickou raketu. Pchjongjang tvrdí, že nyní je schopen zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi.

Střela Hwasong-14 letěla 39 minut, dosáhla výšky 2802 kilometrů a následně přesně zasáhla svůj určený cíl, citovala státní severokorejskou televizi agentura Reuters. Americké tichomořské velení předtím sdělilo, že zaznamenalo odpal rakety z území KLDR a že dráhu střely, která dopadla do Japonského moře sledovalo po dobu 37 minut. Podle ruské armády letěla raketa níže a překonala kratší vzdálenost, než uvádí ostatní zdroje, napsala agentura AP.

Odborníci se liší v odhadech dosahu rakety. Podle některých z nich by nová balistická střela mohla mít dosah přes 8000 kilometrů, což představuje hrozbu pro značnou část americké pevniny. Střízlivější odhady stanovují dosah střely na 6700 kilometrů a v tom případě by mohla raketa zasáhnout Aljašku, napsala agentura Reuters.

Za mezikontinentální balistické střely se považují ty rakety, jejichž dosah přesahuje 5500 kilometrů. Největší město Aljašky Anchorage je od Pchjongjangu vzdálené 6000 kilometrů, Berlín 8000 kilometrů.

Střela byla odpálena jen několik hodin poté, co o problémech s KLDR telefonicky hovořil americký prezident Donald Trump s japonským premiérem Šinzóem Abem a s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle amerického prezidenta není už trpělivost s KLDR na místě a tlačí na Peking, aby vůči Pchjongjangu postupoval rezolutněji. Agentura Reuters uvedla, že Spojené státy požadují, aby se kvůli raketové zkoušce KLDR sešla Rada bezpečnosti OSN.

Agentura Reuters napsala, že Severokorejci na transport odpálené rakety použily nákladní vůz čínské výroby. Sankce OSN z roku 2006 sice zakázaly prodej vojenské techniky do KLDR, ovšem ta vůz koupila - jak potvrdil výrobce - ve verzi určené na těžbu dřeva.

Japonský premiér konstatoval, že „ohrožení se zvyšuje“ a že zástupci USA, Jižní Koreje a Japonska budou o KLDR jednat tento týden na summitu států G20 v Hamburku. Řekl také, že prezidenti Číny a Ruska by měli v této záležitosti zastávat konstruktivnější roli.

Jihokorejský prezident Mun Če-in vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby proti KLDR zakročila.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová prostřednictvím mluvčího raketovou zkoušku KLDR odsoudila, označila ji za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Dále Severní Koreu pod hrozbou dalších sankcí vyzvala, aby od zbrojních programů upustila a přistoupila k dialogu.

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se při jednání v Moskvě shodli na tom, že je třeba zarazit jak raketový a jaderný program KLDR, tak instalaci amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji a též společná vojenská cvičení těchto dvou zemí. Po těchto krocích se zúčastněné strany mohou sejít ke společnému jednání.

České ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení odkazuje na porušení několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN, poukazuje na zvyšování napětí v regionu. Obdobně jako ostatní členové mezinárodního společenství vyzývá KLDR k dialogu a k upuštění od raketového a jaderného programu.

 

Zdroj: ČTK

KLDR tvrdí, že je schopna zasáhnout mezikontinentální raketou jakékoli místo na Zemi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Osm nejobávanějších elitních jednotek světa

  Společnost ·

  Elitní a speciální jednotky jsou chloubou všech zemí. Účastní se misí, na které běžní vojáci nestačí. Pozorně sledují potenciální hrozbu, všímají si strategických cílů…

 2. Británie zabavila rekordní množství zbraní, mezi obviněnými figuruje i Čech

  Společnost ·

  Britské úřady zabavily na francouzské straně tunelu pod kanálem La Manche desítky funkčních střelných 

  Airbus představil novou, štíhlejší strukturu

  Byznys ·

  Evropský výrobce letecké techniky Airbus v pondělí představil novou, štíhlejší strukturu. Změna struktury je završením nedávné fúze mezi mateřskou společnosti a domina…

 3. 15 nejlepších letišť světa

  Společnost ·

  Internetový portál Skytrax publikoval výroční ocenění nejlepších letišť světa (World Airport Awards). Popáté v řadě si první cenu zasloužilo Letiště Singapur-Changi. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.