KLDR testovala vodíkovou pumu, očekává se krizová schůze Rady bezpečnosti OSN

Severní Korea (KLDR) dnes oznámila, že se jí podařilo provést úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy. Jedná se už o čtvrtý severokorejský test této zbraně. Agentura AP uvedla, že nečekané oznámení nejspíš prohloubí mezinárodní izolaci země a vyvolá zpřísnění sankcí v rámci OSN. Japonský předseda vlády Šinzó Abe považuje zkoušku za vážnou hrozbu pro bezpečnost Japonska. Jihokorejská vláda už svolala na dnešní ráno krizovou schůzku a odpoledne se má podle agentury Reuters sejít i Rada bezpečnosti OSN. 

Bílý dům uvedl, že tvrzení severokorejského režimu o úspěšném testu vodíkové pumy nemůže potvrdit, ale odsoudil jakékoli porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Severní Koreu zároveň vyzval k dodržování jejích mezinárodních závazků. Na severokorejské „provokace“ prý USA adekvátně odpoví a budou nadále „chránit a bránit“ své spojence v regionu.

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba a je složitější ji vyrobit.

Severokorejský režim vzápětí prostřednictvím státní agentury KCNA oznámil, že bude pokračovat v posilování svého jaderného programu. Chce se tak prý bránit proti „nepřátelské politice Spojených států“. KLDR uvedla, že bude ve svém zbrojním programu pokračovat tak dlouho, dokud budou Spojené státy zachovávat svůj „agresivní postoj“.

Severní Korea zároveň oznámila, že bude jednat jako zodpovědná jaderná mocnost a jadernou zbraň nepoužije, pokud nebude narušena její suverenita. Svůj jaderný arzenál prý také neposkytne třetí straně.

Americká geologická služba USGS zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, zatímco podle jihokorejských seismologů bylo na povrchu. Otřesy ihned vyvolaly podezření, že Pchjongjang provedl jaderný test. Po zhruba dvou a půl hodinách oznámila jihokorejská televize, že šlo o test vodíkové pumy. Davy lidí oblečených v tlustých zimních kabátech, kteří se shromáždili u obří obrazovky poblíž nádraží v severokorejské metropoli, podle agentury AP propukly v jásot, když moderátorka oznámení četla.

KLDR provedla tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013, všechny v Pchunggje na severovýchodě země. Země kvůli jejímu zbrojnímu programu podléhá tvrdým sankcím USA, Evropské unie i OSN.

Analytici soudí, že Severní Korea vlastní několik základních jaderných pum a nyní usiluje o výrobu bojových hlavic s miniaturizovanou bombou, které mohou být připevněny k raketám schopným zasáhnout americké pobřeží. Severokorejský vůdce Kim Čong-un už loni v prosinci naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu.

 

 

Zdroj: ČTK

KLDR testovala vodíkovou pumu, očekává se krizová schůze Rady bezpečnosti OSN Foto: Astrelok / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.