KLDR se soustředí na kryptoměny. Jde o cestu, jak se vyhnout sankcím

Severní Korea zvyšuje úsilí o zajištění co největšího množství kryptoměn. Jde o prostředek, který KLDR pomůže vyhnout se negativním dopadům spojených s obchodními omezeními včetně nově uvalených sankcí schválených Radou bezpečnosti OSN. Bezpečnostní výzkumníci z firmy FireEye Inc. uvedli, že severokorejští hackeři zvyšují své útoky, pomocí nichž získávají právě kryptoměny. Informaci přinesl portál Bloomberg. 

Severní Korei se rovněž podařilo nabourat na anglicko-jazyčnou webovou stránku s bitcoiny a nashromáždila rovněž bitcoiny od uživatelů, které napadla prostřednictvím malwaru WannaCry. Konkrétně jde o počítačový ransomware, pomocí něhož lze napadnout počítače s operačním systémem Microsoft Windows. Malware po nakažení počítače zašifruje data na pevném disku a požádá o platbu v bitcoinech. Pomocí platby si uživatel počítače zajistí teoretickou šanci na odblokování souborů. 

Zájem severokorejského diktátora Kim Čong-una o kryptoměny přichází uprostřed její vzrůstající hodnoty a popularity. Hlavním důvodem velkého zájmu o bitcoiny představuje podle Bloombergu nedostatek státní kontroly. Kryptoměny jsou rovněž zahaleny pod rouškou tajemství. Představují tak smysluplnou měnu pro praní špinavých peněz, které mohou následně slouží pro financování jaderného programu. Se zpřísňováním sankcí a s rozšiřováním používání kryptoměn se bezpečnostní experti domnívají, že KLDR objem digitální měny bude i nadále zvyšovat.

„Určitě vidíme, že sankce představují velkou páku pro řízení takovéto činnosti,“ řekl autor nové zprávy ze společnosti FireEye Luke McNamara.

Patnáctičlenná Bezpečnostní rada OSN v pondělí schválila sankce namířené proti KLDR. Důvodem jsou její nejnovější raketové a nukleární testy. Podle USA nová opatření zaručí snížení vývozu textilu o 90 procent, což omezí KLDR získat hmotné tržby.

V tomto roce již společnost FireEye podle Bloombergu potvrdila nejméně tři útoky na jihokorejské burzy s bitcoiny. Mezi těmito hackerskými útoky figuruje jeden úspěšný z května letošního roku. Tamní média tou dobou oznámila, že burza Yapizon sídlící v Soulu přišla o více než 3800 bitcoinů. V přepočtu na peníze je o hodnotu dosahující 15 milionů dolarů (330 milionů korun). FireEye varuje před tím, že neexistují přímé důkazy o tom, že za útokem stál právě severokorejský režim.

Diplomaté země a oficiální média nicméně odmítají, že by se podíleli na jakýchkoli kybernetických útocích včetně hackerského útoku směřujícího na společnost Sony Pictures Intertainment z roku 2014.

Jižní Korea je s ohledem na bitcoiny častým terčem KLDR

Jižní Korea varuje před tím, že KLDR používá armádu hackerů. Ta svoji vojenskou špionáž přesouvá do oblasti finančních krádeží. Kim Čong-un ve spojitosti s tím podle Mezinárodního centra pro kybernetickou politiku Australského strategického politického institutu zaměstnává okolo 6000 pracovníků.

Posledním cílem útoku se Jižní Korea mohla stát nejenom kvůli sdílenému jazyku s KLDR, ale i kvůli skutečnosti, že představuje jeden z nejrušnějších obchodních uzlů pro kryptoměny. Hackeři například zaútočili na jednu z pěti největších burz pro obchody s kybernetickou měnou bitcoin Bithumb a odcizili informace o jejich zákaznicích. Útočníky nebylo možné identifikovat.

FireEye již v minulosti oznámila, že odhalila spojitost s Pchjongjangem a útokem WannaCry z května a června loňského roku, kdy hackeři napadli více než 300 tisíc počítačů.

Není žádným tajemstvím, že Severní Korea získává značné množství finančních prostředků nelegální cestou. Více se o tom dozvíte ZDE

 

 

Zdroj: Bloomberg, Zet

KLDR se soustředí na kryptoměny. Jde o cestu, jak se vyhnout sankcím Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Británie schválila zákon o právní odluce od EU

    Byznys ·

    Britská Dolní sněmovna přijala v noci na úterý v rámci druhého čtení návrh zákona, jenž má představovat základ právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Má …

  2. KLDR varuje USA před nově uvalenými sankcemi

    Společnost ·

    Severní Korea v pondělí pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu. Stane se tak v případě, když Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpří…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.