KLDR propustila tři vězněné Američany, přiveze je ministr Pompeo

Severní Korea propustila tři vězněné Američany, ti se teď vracejí do vlasti spolu s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. Všichni propuštění jsou podle všeho v dobrém zdravotním stavu, napsal prezident.

"Ministr Pompeo a jeho 'hosté' (tři propuštění Američané) přistanou na letecké základně Andrews v 02:00 ráno (čtvrtek 08:00 SELČ). Přijdu je osobně přivítat," napsal na twitteru Trump.

Pompeo se vydal do Severní Koreje na neohlášenou návštěvu před plánovaným summitem prezidenta Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Tématy vrcholné schůzky bylo odstranění zbraní z Korejského poloostrova a podpis mírové smlouvy, která by formálně ukončila korejskou válku z let 1950-1953.

Propuštěnými Američany jsou misionář Kim Dong-chul a rovněž Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli na pchjongjangské technické univerzitě (PUST).

Dvaašedesátiletý misionář byl v březnu 2016 odsouzen v KLDR k deseti letům nucených prací za rozvracení komunistického režimu a špionáž. Devětapadesátiletý Kim Sang-tuk, který strávil měsíc výukou účetnictví na Pchjongjangské univerzitě věd a technologií, si odpykával 15letý trest "za protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu". Zadržen byl v březnu 2017. Stejným obviněním čelil i 55letý Kim Hak-song, který také pracoval pro Pchjongjangskou univerzitu věd a technologií, financovanou Západem. Zadržen byl loni v květnu.

Americký ministr zahraničí dnes přicestoval do severokorejské metropole Pchjongjang z Japonska. Jde o jeho druhou návštěvu Severní Koreje během necelých šesti týdnů, na té první byl ale ještě ve své předchozí funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA).

 

 

Zdroj: ČTK

KLDR propustila tři vězněné Američany, přiveze je ministr Pompeo Foto: Shutterstock: Ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Skupina amerických kongresmanů navrhuje Trumpa na Nobelovu cenu

  Společnost ·

  Skupina amerických republikánů navrhuje, aby Donald Trump obdržel Nobelovu cenu za mír za podíl na uklidnění situace na Korejském poloostrově. Nominační 

  Ruští poslanci dnes mají znovu schválit Medveděva jako premiéra

  Společnost ·

  Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, bude dnes schvalovat návrh ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se předsedou nové vlády stal dosavadní premiér Dmitri…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.