Kim Čong-un se nebojí ostatních velmocí, má strach z vlastního lidu

Jestliže se Kim Čong-un vzdá mírového procesu, tak se dostane do kolosálních problémů. Několik předních odborníků z Jižní Koreje uvádí, že KLDR je na tom hůře, než se může zdát. Musí se tak pokusit zdokonalit hospodářství a to se jí bez mírové dohody pravděpodobně nepodaří. Více o tom referoval zpravodajský portál News.com.au.

Kim Čong-una čeká 12. června v Singapuru důležité setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Otázkou zůstává, zdali se tato důležitá schůzka vůbec uskuteční. Nejistotu ohledně plánovaného jednání vyvolaly výhrůžky o pozastavení mírového jednání z úst severokorejského vůdce. Tomu se nelíbí vojenské cvičení mezi Spojenými státy a Jižní Korejí.

„Pokud se nás Spojené státy snaží zahnat do rohu, aby nás donutily jednostranně opustit jadernou dohodu, tak se o tento dialog nebudeme dále zajímat,“ uvedl režim v rámci prohlášení.

Kim Čong-un si musí uvědomit, že přežití jeho režimu závisí právě na singapurském jednání s USA. Ředitel výzkumného centra Institutu pro studie Dálného východu Kim Dong-yup srovnává předchozí pokusy o mírové rozhovory mezi KLDR a Jižní Koreou.

„Musí si vybrat mezi jadernými zbraněmi a přežitím režimu. Musí změnit zaměření z bezpečnosti na ekonomiku, jinak severokorejský režim nepřežije,“ řekl Kim Dong-yup.

V roce 2013 Kim Čong-un přislíbil, že se bude věnovat dvěma oblastem. Jednou měly být právě jaderné zbraně. Na druhé straně pak figurovala ekonomika.

Oproti minulosti dosáhl pokroku. Na druhou stranu jej paralyzovaly sankce uvalené ze strany USA a Organizací spojených národů. Tuto tíhu pocítila severokorejská ekonomika jako celek. Zejména ale zasáhla obyčejné Severokorejce. 

Profesor Kim Dong-yop portálu News.com.au řekl, že Severokorejci jsou utlačování velmi dlouhou dobu. Ruku v ruce s tím se k nim stále ve větší míře dostávají informace o světě „za mřížemi“. Kim Čong-unovi se tak pravděpodobně krátí doba, do kdy jeho obyvatelé vydrží přežívání v útlaku a ve špatných ekonomických podmínkách. 

Mnoho Severokorejců má mobilní telefony, prostřednictvím nichž mohou získávat cenné informace. Technologické vymoženosti tak částečně zabraňují režimu těžit pouze z politiky kontroly a útlaku.

„Největší věcí, které se Kim Čong-un obává, není tlak z vnějšího světa, je to jeho lid. Učinil tak strategické rozhodnutí, že pomocí jaderných zbraní neudrží svůj lid šťastný a jeho režim tak nepřežije,“ řekl Kim Dong-yop.

Dohoda o denuklearizaci tak může být jediným klíčem k tomu, jak zachovat funkční režim, a to i v případě války. Severní Korea se sice na ozbrojený konflikt vehementně připravuje. Nějakou dobu by dokázala určitě vzdorovat. Otázkou však zůstává jak dlouho. Slabá ekonomika by totiž znemožnila dlouhodobější financování armády. Kim Čong-un se tak dostal do slepé uličky, ze které není úniku. 

 

 

Zdroj: 

Kim Čong-un se nebojí ostatních velmocí, má strach z vlastního lidu Foto: pantid123 / Shutterstock.com: Severokorejský vůdce Kim Čong-un

reklama

Další články

 1. Čína sníží clo na dovoz osobních aut na 15 %

  Byznys ·

  Čínská vláda přistoupila ke snížení cla na dovoz osobních automobilů na 15 procent ze současných 25 procent. Informaci o tom v úterý agentura Bloomberg s odvoláním na …

 2. Podpora brexitu v Severním Irsku prudce klesla

  Společnost ·

  Pokud by se nyní konalo referendum o odchodu Británie z Evropské unie, hlasovala by převážná většina obyvatel Severního Irska proti brexitu. Vyplývá to z nového průzku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.