Kim Čong-un může Trumpovi slíbit ukončení jaderného programu, dodržování je druhou věcí

Celý svět netrpělivě očekává schůzku mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho severokorejským oponentem Kim Čong-unem. Ve vzduchu visí touha ve vítězství ale i zvláštní pachuť severokorejské nedůvěryhodnosti. Všichni doufají, že jednání obou dvou státníků může pomoci při ukončení válečného stavu, jehož důsledkem došlo v roce 1953 k rozdělení Korejského poloostrova. Nejdůležitější je ale odstranění rizika jaderného konfliktu. Slib ze strany Kim Čong-una ale nestačí, důležité jsou skutečné činy, které se dají hmatatelně ověřit. 

Kim Čong-un již přislíbil, že ukončí raketové a jaderné testy. Dalším překvapivým faktem je souhlas vůdce KLDR o tom, že USA společně s Jižní Korejí mohou koncem března uskutečnit plánované vojenské cvičení.

Kvůli čemu ale Kim Čong-un ustupuje od své agresivní politiky? Může to být díky Trumpově tvrdé politice ekonomických sankcí? Nebo se KLDR obává preventivního jaderného útoku, kterým americká hlava státu vyhrožovala? Může jít ale i o něco jiného? 

V potaz je třeba brát názory odborníků, kteří se domnívají, že nepřátelská politika Donalda Trumpa může být předzvěstí nejnáročnějšího jaderného vyjednávání od konce studené války. Tvrdost nemusí být ale úplně od věci, před čímž varují činy amerických politiků z let minulých. 

Problémem může být i fakt, že americké zpravodajské agentury dlouhodobě podceňují mladého severokorejského diktátora. Domnívaly se, že nedokáže upevnit moc tak rychle a s takovou míry brutality. Portál NBC News tak poukazuje na zavraždění jeho mocného strýce a vyhnání nevlastního bratra. Kim Čong-un tímto jednal naprosto chladnokrevně a nevypočítavě. Jeho kroky mají ale jednoduché vysvětlení. Chce se zbavit potenciálních protivníků. Kimovy závazky by tak nikdo neměl brát zcela vážně a už vůbec ne americký prezident nebo samotná Jižní Korea.

USA již ukončily vyšetřování vraždy Kim Čong-nama, kterého dvě Severokorejky otrávily loni na letišti v Kuala Lumpur nervovým plynem VX. Podle amerických vyšetřovatelů za tímto činem stála právě KLDR.

 Zdroj: YouTube / Trump Dayz: Vojenská přehlídka z roku 2018 

Severní Korea ale čelí mnoha dalším obviněním. Například má dodávat syrskému režimu vedeného Bašárem Asadem chemické zbraně. Analytici z americké armádní kontrarozvědky DIA rovněž minulý týden podle NBC News uvedli, že KLDR má k dispozici tři mezikontinentální rakety, které jsou schopny zasáhnout americkou pevninu.

Je zapotřebí se ale zaměřit rovněž na politiku ústupků ze strany bývalých amerických prezidentů, mezi nimiž figurovali Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama. KLDR díky tomu získala důležitý prostor pro vývoj svých nezákonných zbraní.

Bill Clinton například 18. října 1994 informoval o nové dohodě s Kim Čong-ilem. „Tato dohoda pomůže dosáhnout dlouhodobého a zásadního amerického cíle: ukončení hrozby šíření jaderných zbraní na Korejském poloostrově. Tato dohoda je dobrá pro USA, je dobrá pro naše spojence a dobrá pro bezpečí celého světa. Snižuje nebezpečí v šíření jaderných zbraní v regionu. Jde o zásadní krok k tomu, aby se KLDR zakreslila do globální komunity,“ řekl Clinton.

Bývalý americký prezident neměl ale bohužel pravdu. KLDR pokračovala ve vývoji nukleárních zbraní. Jestli jsou informace amerických zpravodajců pravdivé, tak Kimův režim disponuje mezikontinentálními raketami, které ohrožují celosvětovou bezpečnost.

Zdroj: YouTube / Don't be a Sheep: Dokumentární film o Kim Čong-unovi

Budoucí jednání mezi Trumpem a Kimem, tak nemusí nutně znamenat pokrok. I když bude severokorejská strana tvrdit, že ustupuje od svého jaderného programu, tak nikdo nedokáže zkontrolovat, kde je pravda. Kim Čong-un může jít ve šlépějích svého otce a hrát si na příkladného partnera dodržujícího úmluvy. Nikdo ale nebude schopný říct, zdali v tajných areálech nepracuje ve vývoji zbraní ohrožujících celosvětový mír.

Řešení by mohli představovat mezinárodní pozorovatelé, kteří by dohlíželi nad tím, zdali KLDR skutečně dodržuje svá slova. Dokážete si nicméně představit, že se KLDR otevře světu a pozorovatele vpustí na své území? Jestli ano, tak půjde o velké divadélko. Stejně tak, jak svoji zemi představuji turistům. Nablýskané kulisy skrývají chudobu, hlad a utrpení. 

 

 

 

Zdroj: NBC News, Youradio News

 

 

Kim Čong-un může Trumpovi slíbit ukončení jaderného programu, dodržování je druhou věcí Foto: pantid123 / Shutterstock.com: ilustrace severokorejského diktátora Kim Čong-unu

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

  2. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.