Kim Čong-un a život v luxusu, za co si může dovolit takový blahobyt?

Severokorejský vůdce je osobou zahalenou pod rouškou tajemství. Jde o muže, který je zvyklý si dopřávat luxusních věcí. Zásadní otázka spočívá v tom, z jakých zdrojů si je může dovolit. Na zemi represivního vůdce Kim Čong-una jsou totiž uvaleny přísné mezinárodní sankce. I navzdory nim si ale severokorejský diktátor žije v blahobytu. Podle Serveru CNN si v poslední době pořídil například novou jachtu, drahé likéry a vybavení nezbytné pro vybudování luxusního lyžařského střediska. Jakými cestami severokorejský režim vydělává, aby mohl například financovat i nákladný nukleární program?

Zpráva Organizace spojených národů (OSN) z roku 2014 uvádí, že KLDR v roce 2012 nakoupila luxusní zboží za 645,8 milionů dolarů (15 miliard korun). V roce 2015 dosáhl kompletní dovoz zboží do KLDR na 3,47 miliard dolarů (82 miliard korun).

CNN v tomto úhlu pohledu pokládá otázku, jak si může vůdce státu, který v březnu loňského roku varoval své občany před možným hladomorem a ekonomickými těžkostmi, dovolit žít v takovém luxusu. Odborníci v této souvislosti tvrdí, že Kim Čong-un si tyto věci pořizuje z prostředků svého „osobního prasátka“, které se plní financemi z nezákonných obchodů provedeným napříč celým světem. Severní Korea například čelí obvinění ze zločinů, jež se pojí k hackerským útokům na banky, k prodeji zbraní, obchodováním s drogami, paděláním peněz nebo s obchodem s ohroženými druhy zvířat. Jde o byznys, který generovat stovky milionů dolarů.

Takovéto peníze poté pomáhají financovat jaderné a raketové programy v zemi. Ty Pchjongjang podle CNN považuje za důležité a prostřednictvím nich se snaží odvrátit pokusy Spojených států o svržení diktátorského režimu. KLDR ve svých snahách o zdokonalení jaderných systémů pokročila. Učinila tak i navzdory dříve zmíněným sankcím. Severokorejský režim, tak neprojevil žádné snahy ohledně vyjednávání se Západem, které by vedlo k pozastavení nukleárního vývoje.  

Přiškrcení nezákonných obchodů dostane KLDR před vyjednávací stůl

 „Severní Korea prodá každému cokoli, dokud jí bude platit,“ řekl bývalý zástupce ministerstva financí USA Anthony Ruggiero. Ten to oznámil minulý týden v rámci diskuze podporované Nadací pro obranu demokracie. Profesorka z Univerzity Missouri Sheena Greitensová, která za posledních 10 až 15 let studovala nezákonné financování aktivit Severní Koreji, řekla, že Kim Čong-una by mohlo přinutit k jednání s USA přiškrcení těchto nelegálních toků. Pomoci tomu může právě apelování na třetí strany, s nimiž Korea udržuje diplomatický vztah. 

Otec současného vůdce KLDR Kim Čong-il byl vášnivým milovníkem agenta Jamese Bonda. Analytici tvrdí, že jeho láska ke špionážním filmům ovlivnila i vedení v zemi. Jižní Korea například uvedla, že se snažil svého nepřítele zavraždit perem nebo unesl filmové hvězdy, aby tím podpořil vlastní filmový průmysl.

Založil rovněž takzvanou „Kancelář 39“, která představuje rozhodující podporu pro financování nelegálních aktivit sloužících pro přivedení kýžených finančních toků. Kancelář 39 je podle CNN pravděpodobně stále v provozu. 

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson nicméně řekl, že USA se budou snažit stíhat severokorejské nezákonné operace potíráním třetích stran. Ačkoli Tillerson neupřesnil, jak tyto sankce na třetí strany budou fungovat, tak součástí strategie má být nátlak na ostatní světové země, aby rozvázaly diplomatické vztahy s KLDR.  

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Kim Čong-un a život v luxusu, za co si může dovolit takový blahobyt? Foto: Flickr: Severokorejský vůdce Kim Čong-un

reklama

Další články

  1. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

    Společnost ·

    Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

  2. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

    Byznys ·

    Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.