Křetínský koupil slovenskou firmu vyrábějící kotle SES

Firma EP Industries miliardáře Daniela Křetínského koupila většinový podíl slovenského výrobce kotlů Slovenské energetické strojárne Tlmače (SES). Ve čtvrtek to uvedl slovenský server  Trend.sk . Křetínského společnost podle něj získala majoritu navýšením základního jmění společnosti SES, které vzrostlo ze tří na 27 milionů eur (přibližně 733 milionů korun).

Většinovým akcionářem SES byla dosud kyperská společnost Segfield Investments s napojením na struktury finanční skupiny J&T, píše Trend.sk. Nově má necelou desetinu akcií, Křetínského EPI necelých 90 procent a zbytek je v rukou minoritních akcionářů.

Vstup Křetínského firmy nepřinesl do SES nové finance, uvádí Trend.sk. EPI podle něj k navýšení základního jmění použil pohledávky vůči SES, které získal v posledních čtyřech letech. Ty potom spolu s vlastními půjčkami v celkové výši skoro 51 milionů eur (téměř 1,4 miliardy korun) vložil do základního jmění slovenského výrobce kotlů jako nepeněžní vklad. Tímto krokem se SES v podstatě zbavil dluhů, protože věřitel a dlužník splynuli do jednoho subjektu, uvádí server.

Slovenské energetické strojárne Tlmače dodávají kotle pro elektrárny, teplárny a spalovny. Podle serveru Trend.sk firma není v dobré hospodářské kondici a dlouhodobě má záporné vlastní jmění. V prvním pololetí loňského roku klesly tržby SES o více než 70 procent na 12,6 milionu eur (342 milionů Kč) a na konci června tak skončila ve ztrátě 11 milionů eur (298,5 milionu Kč).

Křetínského EPI před čtyřmi lety získala dceřinou společnost SES zaměřenou na montážní činnosti, připomněl Trend.sk. Prodej firmy SES Energy podle serveru ve své době vyvolal obavy mezi minoritními akcionáři SES, kteří se obávali, že Křetínský chce z firmy vyvést ziskovou činnost a nechat v ní jen ztrátovou výrobu.

 

 

Zdroj: ČTK

Křetínský koupil slovenskou firmu vyrábějící kotle SES Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

    Byznys ·

    Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu ame…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.