Křetinský se stane suverénem v EPH, obchodní vztahy s Tkáčem ovšem úplně nepřetrhá

Daniel Křetinský se v příštím roce stane suverénním vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH). V prvním čtvrtletí roku 2017 má odkoupit od skupiny J&T a slovenského podnikatele Patrika Tkáče podíly v energetické firmě. Redaktor tabletového týdeníku Dotyk David Tramba říká, že nepůjde o úplné přetrhání obchodní vztahů. Tkáč s Křetinským totiž stále budou společně řídit aktivity v oblasti nakupování přes internet, e-commerce nebo médií. Tam spadá například deník Blesk. 

Podle redaktora Davida Tramby zřejmě Tkáče přestalo bavit podnikání v oboru, v němž se pohybuje EPH. V současnosti tak chce investovat peníze do jiné oblasti. I přesto ale zdaleka nedojde k přetrhání obchodních vztahů mezi Křetinským a Tkáčem. „Zůstali dál propojeni. Mají další aktivity v jiných oblastech, ať už jde o oblast nakupování přes internet nebo e-commerce a také v oblasti médií, kde vlastní například deník Blesk. Tam bude dále platit to, že to budou společně vlastnit padesát na padesát,“ řekl Tramba.

Tkáčův odchod je nicméně pro Trambu překvapením. „O tom se doteď nikde ani nespekulovalo. Nedává to na první pohled moc logiku,“ poznamenal redaktor.

Transakce se uskuteční ve dvou krocích. Nejprve se stáhne z EPH skupina J&T. Tu vyplatí zejména prodej 30 procent v méně rizikové divizi holdingu EPH, konkrétně EP Infrastructure (EPIF), australské bance Macquarie. Tam by se mělo jednat o transakci minimálně za 1,5 miliardy eur. Problematičtější to pak bude s podílem Patrika Tkáče. „Tam je dohoda, že mu to Křetinský bude postupně splácet v nějakém delším časovém horizontu a postupně jeho podíl převezme,“ informoval Tramba. 

Po ovládnutí EPH Křetínským bude zbývajících šest procent v držení vybraných členů managementu holdingu. Mluvčí EPH Daniel Častvaj uvedl, že transakce vstupu Macquarie do EPIF podléhá schválení antimonopolních úřadů a její vypořádání se očekává začátkem příštího roku. Přesná hodnota transakce nebyla sdělena.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s redaktorem tabletového týdeníku Dotyk Daivdem Trambou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Křetinský se stane suverénem v EPH, obchodní vztahy s Tkáčem ovšem úplně nepřetrhá Foto: Czech News Center / Rušinová Mária / Profimedia.cz: Daniel Křetinský

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.