Ke zvýšení úrokových sazeb může dojít podle Fedu poměrně brzy

Několik členů měnového výboru amerického federálního rezervního systému (Fed) na zářijovém zasedání soudilo, že důvod ke zvýšení úrokových sazeb by mohl přijít už „poměrně brzy“. Stane se tak v případě, že se bude stav americké ekonomiky nadále zlepšovat. Fed to ve středu oznámil v zápisu ze zářijového zasedání. Zápis potvrdil neshodu členů výboru v tom, jakou cestou by se měnová politika měla dál ubírat. Neshody se naopak ještě prohloubily. Není ani jasno ve vyhlídkách inflace.

Fed na svém zasedání 20. a 21. září ponechal úrokové sazby beze změny. Představitelé Fedu se ale poprvé od prosince loňského roku přiblížili ke zvýšení úroků, i když se ho zatím rozhodli odložit. Míra inflace je totiž stále pod dvouprocentním cílem Fedu a je málo signálů, že by se objevily tlaky na růst mezd. Někteří členové měnového výboru jsou přesvědčeni, že by bylo vhodné zvýšit sazby „poměrně brzy“ v případě, že se trh práce bude dál zlepšovat.

Poslední zápis Fedu ale zahrnuje novou formulaci, že výbor „prozatím“ nechá současnou úroveň úrokových sazeb. Takové vyjádření je široce vnímáno jako připravenost ke zvýšení úroků.

Většina ekonomů očekává, že na příštím, listopadovém zasedání ponechá Fed úroky opět beze změn. Mimo jiné i proto, že zasedání se koná těsně před prezidentskými volbami. Zvýšit by ale Fed sazby mohl v prosinci, a to o čtvrt procentního bodu.

 

 

Zdroj: ČTK

Ke zvýšení úrokových sazeb může dojít podle Fedu poměrně brzy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

    Společnost ·

    Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.