Ke zvýšení počtu elektromobilů mají přispět dotace na potřebnou infrastrukturu, říká E. Muřický

Návrh Národního akčního plánu čisté mobility Ministerstva průmyslu a obchodu počítá do roku 2030 s nárůstem počtu elektromobilů na českých silnicích na čtyřsetnásobek. Tomu mají pomoci hlavně dotace na vybudování potřebné infrastruktury, se kterými akční plán také počítá. Dotací na samotný nákup vozů se však plán týká jen okrajově.

Akční plán čisté mobility počítá s tím, že do roku 2030 bude jezdit po českých silnících alespoň čtvrt milionu elektromobilů. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Eduarda Muřického se ale na rozdíl od západních zemí Evropy nejedná o až tak odvážné číslo. „V roce 2020 odhadujeme podíl nových vozů v této kategorii v České republice, co se týče jejich nákupu, na 2,9 procenta. Západní Evropa uvádí 5 až 10 procent,“ srovnával odhady Muřický.

Tomuto cíli mají pomoci zejména dotace, ty se však nebudou týkat případných přímých zájemců o ekologická vozidla. Podle Muřického je totiž potřeba nejprve investovat do potřebné infrastruktury, aby měli lidé o tyto technologie zájem. „Akční plán se orientuje především na dotace infrastruktury, okrajově na nákup vozů jako takových, ale především pro veřejnou správu, veřejnou dopravu. Tam je největší akcent,“ řekl náměstek v rozhovoru pro rádio Zet.

Proti návrhu Národního akčního plánu čisté mobility se postavila Česká asociace LPG a Unie nezávislých petrolejářů. Podle nich je plán zaměřený jen na stlačený zemní plyn CNG a elektromobily a úplně opomíjí zkapalněný ropný plyn LPG. Důvodem je podle Muřického zejména to, že LPG není obsaženo v evropské směrnici o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva. „Další důvod je ten, že tato technologie je již plně tržně rozvinutá. Dnes máme zhruba 200 tisíc vozů, které jezdí na LPG, ta infrastruktura je dostatečná a technologie si našla své zákazníky,“ řekl Muřický.

 

Celý záznam rozhovoru s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Eduardem Muřickým o vizích a plánech spojených s Národním akčním plánem čisté mobility si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 Ke zvýšení počtu elektromobilů mají přispět dotace na potřebnou infrastrukturu, říká E. Muřický Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Praha otestuje novou tramvaj EVO1

    Byznys ·

    Praha v červnu otestuje novou tramvaj typu EVO. Cestující by pak mohla začít vozit od října. Jde o první jednočlánkovou nízkopodlažní tramvaj v České republice, sdělil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.