Ke změně turecké ústavy panuje dostatečná shoda, tvrdí Yildirim

Mezi tureckými politickými stranami panuje dostatečná shoda o nutnosti schválit „omezené ústavní dodatky“. Prohlásil to po pondělní schůzi vlády turecký premiér Binali Yildirim.  Po zmařeném vojenském puči by pak cílem všech politických stran mělo být vytvoření návrhu nové turecké ústavy. Bosporský most má také podle premiéra nést nový název.

„Turecko ukázalo světu, že vláda, opoziční strany, nevládní organizace i média se dokážou semknout,“ prohlásil premiér s odkazem na odpor veřejnosti po nevydařeném vojenském převratu z poloviny tohoto měsíce.

Yildirim rovněž oznámil, že istanbulský Bosporský most, který spojuje evropskou a asijskou část největšího tureckého města, ponese napříště jméno „Most mučedníků 15. července“ na počest Turků, kteří při pokusu o vojenský puč zemřeli.

V Istanbulu a hlavním městě Ankaře bude vztyčen pomník k uctění památky zabitých civilistů. Při pokusu o převrat zahynulo 290 lidí, z nichž řada zemřela právě na Bosporském mostě v Istanbulu.

 

 

Zdroj: ČTK

Ke změně turecké ústavy panuje dostatečná shoda, tvrdí Yildirim Foto: Binali YILDIRIM; Zdroj: seyephoto / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.