„Ke zlatu je nutné přistupovat jako k uchovateli hodnoty,“ říká Sklenář z J&T Banky

Zlato letos zažívá zářný rok. Od počátku roku jeho cena vystoupila o více než 20 procent. V důsledku vyšší pravděpodobnosti prvního letošního zvýšení úrokových sazeb v Americe ale nyní jeho cena stagnuje. Podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře je však z dlouhodobého hlediska vždy výhodné investovat do zlata. A to i dnes, kdy je další zvýšení úrokových sazeb v USA na spadnutí. Musí se k němu jen přistupovat jako k uchovateli hodnoty, řekl v pořadu Tržní okénko.

Na začátku roku 2016 se cena zlata pohybovala kolem hodnoty 1060 dolarů za troyskou unci. Na začátku prázdnin už dosáhla na hranici 1365 dolarů za troyskou unci, což je dvouapůlleté maximum. Podle Sklenáře ovlivňují ceny žlutého kovu dvě okolnosti. „Tím prvním faktorem byli na začátku roku výkyvy a turbulence na finančních trzích. Tím druhým a dlouhodobějším faktorem je extrémně uvolněná měnová politika, ať už ze strany Evropské centrální banky, Bank of Japan, Bank of England nebo nezvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu,“ řekl. Důsledkem uvolněné měnové politiky je pak zavádění záporných úrokových sazeb. Nulový úrok u zlata je potom ve srovnání s tím stále přínosem.

Svého dosavadního letošního vrcholu se zlato dočkalo kolem začátku prázdnin, kde začal působit i faktor strachu z dopadu brexitu. Ten měl ale podle Sklenáře jen velmi krátkodobý vliv na zlato. Nemyslí si proto ani, že by aktuální stagnace cen zlata znamenala jakési uklidnění a nenaplnění obav z odchodu Velké Británie z Evropské unie. Problém stagnace a mírného poklesu cen zlata by však hledal za Atlantikem. „Postupně se vrací do hry to, že by Fed přeci jen letos mohl zvyšovat úrokové sazby, a to dřív než se čekalo. To je potom vidět u korekce předchozích zisků u zlata. Souběžně s tím dochází i k posilování dolaru,“ uvedl hlavní ekonom J&T Banky.

Ani v předvečer letošního prvního zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou, ale není nutné investice do zlata zatracovat. Sklenář, stejně tak i většina analytiků, očekává, že se o žádný výrazný růst jednat nebude. „Je pravděpodobné, že vývoj úrokových sazeb bude výrazně zaostávat za vývojem inflace. Tedy inflace bude výrazně vyšší, než budou jakékoliv výnosy přinášet klasicky úročená aktiva,“ řekl. S nadsázkou tedy říká, že dlouhodobá investice do zlata je vždy výhodná, ale musí se na ni pohlížet jako na uchovatele hodnoty. „Obvykle je u zlata jiný vývoj než u akcií a dluhopisů. To je výhoda, protože může zlato stabilizovat portfolio,“ dodal.

 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Ke zlatu je nutné přistupovat jako k uchovateli hodnoty,“ říká Sklenář z J&T Banky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.