„Kdo teď nemění práci, je sám proti sobě,“ říká Dombrovský

V české společnosti nadále rezonují negativní reakce a nespokojenost s většinovou výší mezd a platů. Podle analytika společnosti LMC Tomáše Dombrovského je pomalé tempo růstu platů v Česku těžko dlouhodobě udržitelné. Zároveň také na rádiu Zet upozornil na to, že firmy v této době mnohem více zvyšují mzdy nově nastupujícím zaměstnancům, plošné navýšení platů se však neděje.

„My si bohužel posledních 25 let držíme statut země s poměrně levnou výrobní sílou. České firmy a dokonce i vláda, která sem směřuje některé investiční pobídky, tak na tom staví tu hlavní výhodu českého prostředí. Nesnažíme se konkurovat kvalitou nýbrž jen cenou,“ řekl v úvodu Dombrovský. Právě tento problém podle něj ovlivňuje kupní sílu obyvatelstva a to se následně odráží v tom, kolik se v ekonomice točí peněz.

Není to ale o tom, že by Česká republika neměla co nabídnout, právě naopak. Existuje tu navíc obrovský nepoměr mezi tím, co ekonomika produkuje a tím, co se dostává zpátky na mzdy. V tomto směru jsme pak nejhorší v Evropské unii. 

„Myslím, že za tím pomalejším růstem mezd, než jak by odpovídalo výkonu ekonomiky, je především neochota firem do toho více šlápnout…Oni vědí, že jakmile se pustí do v uvozovkách cenové války o zaměstnance, tak budou následovat protikroky konkurence, roztočí se určitá spirála,“ uvedl Dombrovský s tím si, že by si to v tuto chvíli české firmy mohly dovolit. A co víc? Mohlo by jim to i prospět.

Meziroční tempo růstu mezd nyní činí v průměru 5 %. To podle Dombrovského sice není tak špatné. „Platí ovšem, že máme výrazně více, co dohánět,“ dodal. Mnohem lépe jsou pak na tom podle něj ti lidé, kteří se rozhodnou nyní práci změnit. Je tu totiž velká pravděpodobnost, že si co se týče platů polepší. Zatímco stávajícím zaměstnancům rostou mzdy do zmíněných 5 %, nováčkům u nedostatkových pozic o 15 až 20 %. „České firmy ale musí sáhnout k plošnému navýšení odměn, nikoliv jen nováčkům na nově obsazované pozice. To se nedá udržet,“ řekl analytik.

Velká daňová zátěž

Firmy ale často protiargumentují tím, že tu je poměrně velká daňová zátěž a na mzdy vydávají, mnohem více peněz než kdekoliv jinde v Evropě. Zaměstnavatele zejména trápí vysoké náklady zdanění práce v podobě sociálního a zdravotního pojištění.

„Docela chápu ten argument zaměstnavatelů. Daňová zátěž u zaměstnanců je velmi vysoká. Kdyby se snížily daně, více zbude lidem. Na druhou stranu pořád platí, že je tu velký prostor ze strany zaměstnavatelů dávat na mzdy více. Kdyby se to sešlo ruku v ruce i s opatřením ze strany vládních institucí, které by mohly tlačit na snižování daňové zátěže zaměstnávání, tak by to bylo dvojnásobně příznivé pro zaměstnance. Myslím si, že obojí potřebujeme v tuto chvíli,“ řekl Dombrovský.

 

 

Celý rozhovor s analytikem společnosti LMC Tomášem Dombrovským si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

„Kdo teď nemění práci, je sám proti sobě,“ říká Dombrovský Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.