Kazachstán zahájil těžbu ropy a plynu z gigantického pole Kašagan

V Kazachstánu byla v neděli oficiálně zahájena těžba ropy a plynu z gigantického pole Kašagan. Do konce příštího roku by těžba v této oblasti mohla dosáhnout 370.000 barelů denně a postupně vzrůst až na 1,5 milionu barelů denně, uvedl zpravodajský server franceinter.fr. Pole Kašagan je jedním z největších objevených ropných polí za více než 40 let.

První těžba z kašaganského pole začala již v roce 2013. Krátce po zahájení však byla kvůli technickým problémům zastavena. Znovu byla obnovena minulý týden, oficiálně však byla zahájena až v neděli. Začátek těžby tak propásl dobu, kdy byly ceny ropy rekordní. Gigantický projekt rozvoje těžby zatím stál kolem 55 miliard USD (1,4 bilionu Kč).

Kazachstán již dříve uvedl, že očekává, že v říjnu bude těžba činit zhruba 75.000 barelů denně. Do konce roku by měla stoupnout na 150.000 až 180.000 barelů denně, uvedla agentura Reuters.

Kazachstán drží v poli podíl 16,88 procenta prostřednictvím firmy KMG Kashagan, která je dceřinou společností KazMunaiGaz. Dalšími podílníky jsou firmy Eni, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Total, čínská CNPC a japonská Inpex.

Kašagan je největším ropným polem objeveným od roku 1968. Jeho celkové zásoby se odhadují na 35 miliard barelů ropy, z toho až 13 miliard je v současnost možné vytěžit.

 

 

Zdroj: ČTK

Kazachstán zahájil těžbu ropy a plynu z gigantického pole Kašagan Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kolumbie letos zabavila rekordních 300 tun kokainu

    Společnost ·

    Kolumbijským bezpečnostním složkám se letos již podařilo zabavit rekordních 300 tun kokainu. Hodnota zabavené drogy by na černém trhu činila zhruba devět miliard dolar…

  2. Zeman by měl podle Sobotky Bradyho vyznamenat

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zachovat jako státník a vyznamenat Jiřího Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.