Kauza Siemens na Krymu je testem protiruských sankcí

Evropská unie nemá prostředky a instituce na vymáhání svých sankcí, jejich porušování se těžce prokazuje. Poukazuje na to případ objevení turbín německé firmy Siemens na poloostrově Krym. Agentuře Reuters to uvedli evropští úředníci a odborníci. K dispozici rovněž není k dispoici veřejná evropská databáze případů, jež by záznamy o takových proviněních shromažďovala.

Nejméně dvě ze čtyř turbín, které Siemens vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti vůli společnosti ocitly na Krymu, kam se kvůli sankcím nesmějí vyvážet. Německá firma proto v úterý zažalovala svého ruského obchodního partnera, který od ní zařízení koupil.

Na sankcích se složitě dohodlo 28 členů EU v roce 2014. Šlo o odpověď na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a podporu Ruska separatistům na východě Ukrajiny. Vymáhání sankcí je na každé jednotlivé členské zemi unie a sankce se netýkají ruských subdodavatelů jednotlivých firem. Jakákoli možná provinění se nicméně těžce prokazují.

„Zavádění a vymáhání restriktivních opatření zůstává záležitostí členských států,“ řekl agentuře Reuters mluvčí Evropské komise v reakci na případ Siemens. „Komise je v této konkrétní věci v kontaktu s příslušnými německými úřady,“ dodal.

Mezi lety 2013 až 2016 se vývoz z EU do Ruska podle údajů Eurostatu snížil o 40 procent na 72 miliard eur (1,9 bilionu korun). Objem přímých investic z evropské osmadvacítky do Ruska klesl podle nejčerstvějších údajů ve stejném období o 18 procent na 162 miliard eur.

Součástí zavedených sankcí je zákaz téměř veškerého obchodu s Krymem, zmražená aktiva, zákaz vstupu Rusům, kteří jsou spojováni s ukrajinskou krizí, a omezení evropských investic do ruského obranného a energetického sektoru. Významné restrikce platí i pro financování ruských bank. EU ale nemá agenturu jako je americký úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) při tamním ministerstvu financí, který má dostatečné prostředky uvalené sankce vymáhat.

Podle průzkumu agentury Reuters ze září 2016 porušily evropské sankce nejméně dva evropské maloobchodní řetězce. Auchan a Metro na Krym dodávaly zboží z Ruska prostřednictvím ruských subdodavatelů po železnici a do přístavů, což sankce zakazují.

 

 

Zdroj: ČTK

Kauza Siemens na Krymu je testem protiruských sankcí Foto: wallix / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.