Kauza Rath pokračuje. Soud projedná Pelikánovu stížnost

Nejvyšší soud (NS) se dnes znovu začne zabývat korupční kauzou kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Projedná stížnost pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr nesouhlasí s tím, že Vrchní soud v Praze kvůli výhradám k odůvodnění odposlechů zrušil verdikt nad Rathem a dalšími deseti lidmi.

Odborníci nejsou jednotní v tom, jak se názor NS na zákonnost a použitelnost odposlechů projeví v dalším pokračování Rathovy kauzy. Pokud NS v minulosti konstatoval porušení zákona ve prospěch obžalovaných, bralo se to jako akademický výrok bez přímých důsledků. Rathova kauza je však dosud živá, bude znovu rozhodovat krajský soud, což je specifická situace. Právní názor NS na odůvodnění odposlechů ale s jistotou bude důležitý pro budoucí praxi policie, státních zástupců a soudů.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli použitým odposlechům. Podle něj byly stěžejní důkazy obžaloby pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Kauza Rath pokračuje. Soud projedná Pelikánovu stížnost Foto: David RATH; Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

    Společnost ·

    Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

  2. Macron přijme Putina ve Versailles

    Společnost ·

    Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.