Kauza Oleo Chemical, ve které zasahuje protimafiánský útvar, se týká i lobbisty Rittiga

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu dnes obvinil deset lidí z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Kauza, ve které obvinění údajně vyváděli finanční prostředky ze společnosti Oleo Chemical a tyto peníze dále převáděli za účelem zastření jejich pravého původu, se týká i lobbisty Ivo Rittiga.

Státní zástupce Adam Borgula uvedl, že trestně stíhaní lidé postupovali jako organizovaná skupina. „Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická,“ upozornil. Jména obviněných ani další podrobnosti žalobce nesdělil.

Podle informací médií se kauza dotýká lobbisty Ivo Rittiga a jeho právníků Karolíny Babákové a Davida Michala. Server Novinky.cz napsal, že mezi zadrženými osobami jsou i oba zakladatelé Oleo Chemical - Michal Urbánek a Kamil Jirounek. V Rittigově vinohradské vile prý policie dělá domovní prohlídku, od časných ranních hodin zasahuje i na dalších místech v Praze.

Borgula je dozorujícím státním zástupcem v kauzách spojených s pražským dopravním podnikem, tedy i s kauzou předražených jízdenek. V ní čelí obvinění z praní špinavých peněz Rittig, David, další lobbistův právník Marek Stubley i Rittigův obchodní partner a zástupce karibské firmy Cokeville Assets Peter Kmeť.

Podle dřívějšího tvrzení Nadačního fondu proti korupci figurovala Cokeville Assets rovněž v zakázce na dodávku pohonných hmot pro dopravní podnik, kterou získala firma Oleo Chemical. U dodávky byl údajně nastaven podobný systém jako v případu jízdenek: Oleo Chemical prý měla rovněž uzavřenou poradenskou smlouvu s Cokeville Assets a odváděla jí část peněz. Ty prý zřejmě končily u Rittiga.

Obviněným hrozí až osm let vězení či propadnutí majetku. Rittig se o žalobci Borgulovi už dříve veřejně vyjádřil tak, že „by se měl začít dlouhodobě léčit v psychiatrické léčebně“. Jeho kroky označil za šikanu. Stalo se tak poté, kdy žalobce u obvodního soudu neuspěl s návrhem na vzetí Rittiga do vazby. Vazbu navrhl, protože pražský městský soud předtím lobbistovi žijícímu v Monaku zrušil zákaz vycestování z Česka.

Vedle kauzy předražených jízdenek čelí Rittig a právník Michal obvinění také v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv BIS, kterého se údajně dopouštěla někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová.

Zdroj: ČTK

Kauza Oleo Chemical, ve které zasahuje protimafiánský útvar, se týká i lobbisty Rittiga Foto: ČTK: Ivo Rittig, duben 2014

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.