Katarská měna oslabila na téměř dvacetileté minimum

Katarská měna ríjál klesla a vůči dolaru na nejnižší hodnotu od roku 1998. Důvodem je diplomatický spor se sousedy v Perském zálivu, který vypukl v pondělí. Ratingová agentura Moody's ho označila za nejhorší od vytvoření Rady pro spolupráci arabských států zálivu (GCC) v roce 1981, píše list Financial Times.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a poté také Jemen, Maledivy a východolibyjská vláda oznámily v pondělí přerušení diplomatických vztahů s Katarem. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Země kritizují také mírný přístup Kataru k Íránu. Turecko ve středu poskytlo Kataru podporu a americký prezident Donald Trump vyzval k jednání o řešení situace, když předtím Katar kritizoval.

Katarská centrální banka se snaží držet domácí ríjál pevně vázáný v mimořádně úzkém rozpětí k dolaru, kolem 3,64 za dolar. Její oddanost k tomuto pevnému kurzu však byla od počátku tohoto týdne několikrát testována. Ve čtvrtek ríjál klesl až na 3,6575 za dolar, což byla nejnižší úroveň od března 1998. Termínové kontrakty pak naznačují, že někteří investoři očekávají ještě vyšší devalvaci.

Stratég ING Chris Turner uvedl, že tlak na ríjál je „bezprecedentní“. Alarmující je podle něj skutečnost, že současný tlak na měnu není způsoben ekonomickými, ale politickými důvody a že ho spustily země z GCC. Kvůli strategické důležitosti Kataru, který je domovem americké letecké základny, však bude konflikt zřejmě vyřešen v příštích týdnech klidně a mírumilovně.

Na Dauhá bylo de facto uvaleno embargo, což vyvolalo obavy z možného ekonomického dopadu na stát bohatý na ropu. Katar dováží ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátu zhruba čtvrtinu potravin a základního zboží, které potřebuje. Dováží také nezbytný materiál pro stavební projekty související s mistrovstvím světa ve fotbale, které se uskuteční v zemi v roce 2022.

Investoři spekulují, že dlouhotrvající spor by mohl způsobit pokles příjmů vlády a přimět zahraniční investory stáhnout ze země svůj majetek. Pro banku by tak bylo těžší podpořit ríjál.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

 

Katarská měna oslabila na téměř dvacetileté minimum Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pravidla agenturního zaměstnávání se zpřísní

    Byznys ·

    Senát schválil zpřísnění pravidel agenturního zaměstnávání. Agentury budou muset zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Počítá s tím novel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.