Katar sesekal svůj rozpočet na mistrovství světa ve fotbale 2022 téměř na půlku

Katar zmenšil svůj rozpočet na hostování mistrovství světa ve fotbale 2022. Podle tamních úřadů byl rozpočet snížen o 40 až 50 procent. Katar nyní očekává, že turnaj bude stát mezi 8 a 10 miliardami dolarů, přičemž většina peněz bude vyčleněna na stadiony a cvičiště. Informoval o tom server americké televize CNN.

„Chtěli jsme zajistit finanční odpovědnost ve vztahu k infrastruktuře týkající se mistrovství světa,“ řekl generální tajemník nejvyššího výboru pro Qatar 2022 Hassan Al Thawadi. „To je důvod, proč jsme si ustanovili takový počáteční rozpočet. Nyní byl učiněn závazek k jeho snížení, neboť se trh i projekt stali jasnější.“ 

Katar, který původně plánoval turnaj pořádat na 12 stadionech, nyní navrhuje osm. To je minimální počet požadovaný Mezinárodní federací fotbalových asociací (FIFA). Země tak postaví sedm nových sportovištích a modernizuje stávající stadion. Pokud FIFA přijme návrh Kataru, bude se mistrovství hrát s nejmenším počtem stadionů od roku 1978, kdy Argentina hostila turnaj se šesti stadiony.

Katar podle CNN cítí finanční tlak kvůli propadu světových cen ropy a zemního plynu. Přesto je tento stát chráněn lépe než někteří z jeho sousedů díky svému obrovskému státnímu fondu. Al Thawadi odmítl, že by snížení rozpočtu na mistrovství byl spojen s nižšími příjmy z ropy a zemního plynu.

Související: Nikdo nechce hostit olympijské hry. Pro rok 2024 zbyli jen dva kandidáti

Rusko, které turnaj pořádá příští rok, zvýšil své výdaje na mistrovství světa ve fotbale o 326 milionů dolarů. Státní média o tom informovala minulý měsíc. Náklady na tuto událost se tak zvýšily na více než 10 miliard dolarů. Pro srovnání je to stále o 5 miliard dolarů méně, než za fotbalový svátek v roce 2014 utratila Brazílie, a pouze frakce z 50 miliard dolarů, které Rusko údajně utratilo na hostování zimních olympijských her v Soči.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

 

Katar sesekal svůj rozpočet na mistrovství světa ve fotbale 2022 téměř na půlku Foto: EQRoy / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.