Katar čelí dalšímu tlaku ze strany arabských států

Kataru by mělo být pozastaveno členství v Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), uvedl v noci na dnešek bahrajnský ministr zahraničí šajch Chálid bin Ahmad Chalífa. Bahrajn patří do skupiny států kolem Saúdské Arábie, která se od června snaží Katar izolovat kvůli jeho údajné podpoře terorismu. Katar obvinění odmítá a v neděli zopakoval ochotu k přímým jednáním.

"Pokud se Katar domnívá, že jeho současné hraní na čas a vyhýbání mu získá čas do nadcházejícího summitu GCC, pak se mýlí. Jestli se situace nezmění, nebudeme se tohoto summitu účastnit," napsal Chalífa na twitteru.

"Správným krokem k zachování GCC je zmrazení členství Kataru v Radě...," dodal. V GCC jsou s Katarem a Bahrajnem také Saúdská Arábie, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Omán. Příští 38. summit organizace je naplánován na prosinec a konat se má v Kuvajtu, napsala agentura DPA.

Katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání řekl v nedělním vysílání americké televize CBS News, že si přeje spor ukončit a jeho země je připravena k jednáním, které nabídl zprostředkovat americký prezident Donald Trump.

Koalice kolem Saúdské Arábie se podle Sáního snaží o změnu vlády v Kataru, protože se jí nelíbí nezávislost této země a její představy o uspořádání v regionu.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty na počátku června přerušily s Katarem diplomatické styky a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Dauhá pak dostalo ke splnění požadavky, které zahrnovaly ukončení údajné podpory teroristů, přerušení kontaktů s Íránem a zrušení turecké vojenské základny, kterou Katar hostí na svém území.

Podle některých analytiků je za konfliktem obava Saúdské Arábie o její dominantní postavení v regionu, které Katar začal v poslední době ohrožovat.

Spojené státy považují za své spojence Saúdskou Arábii i Katar, v němž sídlí velitelství americké armády pro Blízký východ. Z něj mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koordinuje bombardování radikálů z Islámského státu v Sýrii.

 

Zdroj: ČTK

 

Katar čelí dalšímu tlaku ze strany arabských států Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Papež František vyzývá Evropu ke sjednocení

  Společnost ·

  Papež František vyzval Evropu, aby se sjednotila, pokud chce do budoucna zajistit prosperitu a spravedlivou společnost pro všechny. Podle něj je dnes politika spíše ko…

 2. Babiš se pokusí o složení menšinové vlády, měli by ji doplnit nestraničtí odborníci

  Společnost ·

  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se pokusí složit menšinovou vládu vytvořenou z ministrů ANO a nestranických odborníků. Informoval o tom v pátek server 

  Španělský Senát schválil omezení autonomie Katalánska

  Společnost ·

  Španělský Senát v pátek absolutní většinou umožnil centrální vládě dočasně omezit autonomii Katalánska. O zavádění konkrétních opatřeních vůči Katalánsku bude v příští…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.