Katalánští separatisté oslavují, vykřikují heslo „Puigdemont prezident“

V barcelonském přístavu na povolebním mítinku katalánských separatistů už oslavují pravděpodobné vítězství separatistických stran ve čtvrtečních volbách a volají „Puigdemont prezident!“. Zdraví tak do Bruselu lídra koalice Společně pro Katalánsko, která ve volbách skončila těsně druhá.

„Požadujeme svobodný návrat členů vlády, která se nachází v exilu,“ prohlásil na mítinku lídr organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) Agustí Alcoberro. Odkazoval tak na pětici členů Madridem sesazené katalánské vlády, kteří uprchli před trestním stíháním do Belgie.

Návrat „vlády z exilu“ a svobodu pro „politické vězně“ žádala ve čtvrtek i šéfka strany Republikánská levice Katalánska (ERC), která skončila třetí se 32 mandáty. „Ať žije republika, ať žije Oriol Junqueras,“ prohlásila Marta Roviraová s odkazem na lídra ERC Junquerase, který je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

„A teď už nám Rajoy udělá tu laskavost a sedne si k jednacímu stolu? Bude respektovat pravidla demokracie? Jako demokrat by je měl respektovat,“ řekla také Roviraová na adresu španělského premiéra Mariana Rajoye. Toho bývalé katalánské vedení, v čele s Puigdemontem obviňovala z toho, že nechce jednat o budoucnosti Katalánska. Rajoy vždy tvrdil, že nebude jednat o ničem, co odporuje ústavě.

„Rádi bychom upozornili, že lidovci, kteří aplikovali v Katalánsku ústavní článek 155, se stali v parlamentu marginální skupinou,“ uvedl také Alcoberro s odkazem na výsledky voleb. Lidovci v nich získali podle posledních výsledků jen tři křesla v regionálním parlamentu. Na základě článku 155 převzala španělská lidovecká vláda koncem října přímou správu nad Katalánskem.

Oslavy panují i ve volebním štábu strany Ciudadanos, která volby v Katalánsku vyhrála se 37 mandáty. Na sociálních sítích se objevila fotografie s radostným objetím šéfa strany Ciudadanos Alberta Rivery a předsedkyně katalánské odbočky této strany (Ciutadans) Inés Arrimadasové.

Arrimadasové poblahopřál lídr katalánských lidovců Xavier García Albiol. „Cítím se pyšný na tuto stranu,“ řekl Albiol. K absolutní většině separatistů nicméně dodal, že má obavy o sociální a ekonomickou budoucnost Katalánska.

Po sečtení 99 procent hlasů mají separatistické strany dohromady 70 křesel ve 135členném parlamentu.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Katalánští separatisté oslavují, vykřikují heslo „Puigdemont prezident“ Foto: Riderfoot / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. 10 nejlépe placených sportovců všech dob

  Byznys ·

  Pro většinu smrtelníků představuje sport převážně činnost pro regeneraci a určité odpočinutí od běžné práce. Mezi lidmi jsou ale i jedinci, kteří vydělali díky svému s…

 2. Kongres schválil rozsáhlou Trumpovu reformu

  Byznys ·

  Kongres Spojených států ve středu schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli proce…

 3. Duda i přes odpor EK podepsal zákony o justici

  Společnost ·

  Polský prezident Andrzej Duda ve středu oznámil rozhodnutí podepsat dvojici zákonů reformujících soudní systém, které kritizuje Evropská unie. Zákony o nejvyšším soudu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.