Katalánsko v neděli uspořádá neformální hlasování o nezávislosti

Katalánsko uspořádá v neděli neformální lidové hlasování o nezávislosti. Kvůli zákazu španělského ústavního soudu nepůjde o právně vymahatelné referendum, ale o jakýsi průzkum veřejného mínění, při kterém budou ale zájemci vhazovat své hlasy do uren ve stanoveném časovém rozmezí jako při skutečných volbách.

Akce se koná navzdory tomu, že ústavní soud před třemi dny zakázal i toto nezávazné hlasování, protože právě svou formou znaky referenda nese. Konzervativní ústřední vláda v Madridu chce snaze Katalánců o plebiscit stůj co stůj zabránit, aby znemožnila jakékoli zpochybňování španělské celistvosti, které staví mimo diskuzi. Na tyto podle ní protiústavní snahy poukazuje i tím, že by o záležitosti, která se týká celé země, měla rozhodovat jen část španělských občanů.

Podle katalánské regionální vlády ale tak Madrid svým postupem porušuje jejich právo na účast na životě společnosti, svobodu vyjadřování a svobodu myšlení. Neustálým se obracením na soudy navíc prý zneužívá moci a justice k řešení politických sporů.

Hlasovat mají lidé na školách do lepenkových krabic bez úřední pečeti. Do volebních komisí, které budou na hlasování dohlížet a pak hlasy sčítat, se přihlásilo přes 40.000 dobrovolníků. Využití škol již kritizoval katalánský prefekt, který upozornil katalánskou vládu, že k události nesmí využívat státních objektů.

Volání po nezávislosti sílí mezi Katalánci od roku 2010, kdy ústavní soud upravil podmínky autonomie Katalánska. Kromě jiného odstranil uznání katalánského národa. Když Madrid v roce 2012 navíc odmítl přiznat Katalánsku více autonomie ve výběru a správě daní, rozhodla se regionální vláda uspořádat referendum.

Úsilí o katalánský plebiscit, který by měl dopomoci ekonomicky významnému regionu s vlastním jazykem a kulturou k politické i hospodářské nezávislosti na Madridu, rozvířilo v zemi debatu, zda reformovat ústavu z roku 1978 a poskytnout 17 španělským regionům větší míru autonomie.

Klasické průzkumy ukazují, že většina Katalánců je pro referendum, ale že jsou velmi rozděleni ohledně toho, zda chtít samostatnost, nebo jen větší autonomii. U mnohých ale poněkud pohaslo nadšení pro odtržení, když Brusel varoval, že samostatné Katalánsko nebude členem Evropské unie. Své dopady mají také výsledky referenda ve Skotsku, které zůstalo součástí Británie.

 

Zdroj: ČTK

Katalánsko v neděli uspořádá neformální hlasování o nezávislosti Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.