Katalánský parlament zvolil premiéra, region se tak vyhnul volbám

Novým katalánským premiérem se stal separatistický poslanec Quim Torra, kterého dnes zvolil parlament této autonomní oblasti Španělska. Pětapadesátiletý právník a nakladatel byl v dnešním druhém kole zvolen prostou většinou; sobotním kolem, kdy byla potřeba absolutní většina, neprošel. Pokud by dnes Torra neuspěl, čekaly by region další předčasné volby.

Torra získal 66 hlasů od dvojice hlavních separatistických stran Společně pro Katalánsko (JxCat) a Republikánské levice Katalánska (ERC), proti bylo 65 poslanců opozičních stran. Čtveřice příslušníků malé radikálně separatistické Kandidátky lidové jednoty (CUP) se stejně jako v sobotu zdržela, protože Torru nepodporuje a jeho navržení považuje za příliš velký kompromis s politikou španělské vlády. Členové CUP podporovali pouze opětovnou kandidaturu sesazeného expremiéra Carlese Puigdemonta, která ale kvůli jeho pobytu v zahraničí nebyla z právního hlediska možná.

Ke zvolení v prvním kole Torra potřeboval absolutní většinu hlasů, která v zákonodárném sboru se 135 křesly činí 68 hlasů. V sobotu mu tak ke zvolení dva hlasy chyběly. Nyní stačila prostá většina.

Torra, jehož na premiéra doporučil Puigdemont, v prvním projevu po zvolení řekl, že stejně jako jeho předchůdce hodlá vést region k nezávislosti. "Oceňuji výsledek hlasování a velkorysost premiéra Puigdemonta. Ať žije svobodné Katalánsko," řekl podle listu El País.

Jeho nejbližším úkolem bude sestavit vládu, čímž by měla skončit přímá správa, kterou teď nad Katalánskem vykonává Madrid. K tomuto bezprecedentnímu kroku přistoupil kabinet španělského premiéra Mariana Rajoye se souhlasem horní komory parlamentu kvůli snaze regionu odtrhnout se od Španělska. Sesazené katalánské vedení pak španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Několik exministrů je ve vazbě, zatímco Puigdemont je v Německu, kde čeká na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska.

Rajoy by měl tento týden o situaci v Katalánsku jednat s lídry dvou dalších velkých parlamentních stran, socialistů a Ciudadanos, které obě na podzim podpořily aktivaci ústavního článku 155 umožňujícího převzetí pravomocí regionální správy. Šéf v průzkumech nejsilnější španělské strany Ciudadanos Albert Rivera přítom navrhuje, aby si Madrid ponechal kontrolu nad katalánskými úřady i po sestavení regionálního kabinetu, neboť Torrovy výroky podle něho hrozí opakováním snahy o odtržení Katalánska.

 

Zdroj: ČTK

Katalánský parlament zvolil premiéra, region se tak vyhnul volbám Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Důvěra Čechů v EU mírně vzrostla

  Společnost ·

  Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy se od loňského roku zvýšila o pět procentních bodů na 44 procent. Jejich postoj k přijetí eura v Česku však zůstal stejný, …

 2. V Katalánsku se dnes znovu volí premiér

  Společnost ·

  Katalánský parlament bude dnes ve druhém kole hlasovat o novém premiérovi tohoto autonomního regionu, jehož vládu sesadil Madrid loni v říjnu kvůli snahám o odtržení o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.