Kariérové poradenství v ČR nemá ucelený systém, chybí mu osvěta a finance, říká A. Kazdová

Poradci při volbě zaměstnání v tuzemsku fungují na základních, středních i vysokých školách. V České republice ale stále chybí kariérní poradci, kteří by lidem zajišťovali celoživotní poradenství v období, kdy studijní prostředí opustí. Ve Studiu Zet to řekla šéfredaktorka časopisu Moderní řízení Alena Kazdová, podle které k dalšímu rozvoji v tomto sektoru chybí finance a osvěta.

„V praxi lidé řeší změnu zaměstnání, změnu oboru, nové výzvy i poté, co opustí vysokou školu. To znamená, když je jim 30, 40, ale i 50 let… Toto u nás v našem modelu poradenství ještě zachyceno nemáme,“ řekla Kazdová.

Mnohem lépe jsou na tom podle Kazdové s kariérovým poradenstvím ve Velké Británii, kde používají i systém standardu kvality. Kariéroví poradci tam k výkonu svého zaměstnání potřebují mimo jiné i patřičné studium a certifikaci. „Navíc ve Velké Británii tito poradci spolupracují i s personalisty ve firmách, což u nás zatím moc není,“ dodala Kazdová.   

Kvalitnímu poradenství u nás chybí podle Kazdové zejména financování. To platí jak pro kariérová centra při vysokých školách, tak i těm, která jsou určena širší veřejnosti. Zatím se o dotace stará Evropská unie nebo různé neziskové organizace, které pomáhají zejména rizikovým skupinám na trhu práce „ale pořád se opomíjí, že i ty takzvaně bezproblémové skupiny by mohly využívat kariérového poradenství a pomáhat tak k zaměstnanosti a lepší využitelnosti talentu v naší společnosti,“ uvedla Kazdová.

 

Celý rozhovor o kariérovém poradenství s šéfredaktorkou magazínu Moderní řízení Alenou Kazdovou si můžete poslechnout v playeru výše.

Více se o tématu dočtete také v aktuálním vydání měsíčníku Moderní řízení.

 

Zdroj: ZET

Kariérové poradenství v ČR nemá ucelený systém, chybí mu osvěta a finance, říká A. Kazdová Foto: Archiv Aleny Kazdové

reklama

Další články

  1. Ericsson propustí ve Švédsku 2200 zaměstnanců

    Byznys ·

    Výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson plánuje v rámci snižování nákladů propustit ve Švédsku 2200 lidí. To představuje zhruba dvě procenta jeho celkové pracovní …

  2. Americké akcie ztratily všechny letošní zisky

    Byznys ·

    Americké akciové trhy se v úterý potýkaly s citelným poklesem. Indexy Dow Jones i S&P 500 klesly o téměř dvě procenta a odevzdaly tak veškeré zisky, kterých se jim…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.