Kanadská energetická společnost žaluje USA za zrušený ropovod Keystone

Kanadská společnost TransCanada zažalovala americkou vládu o více než 15 miliard dolarů (asi 376 miliard Kč) kvůli zamítnutí ropovodu Keystone XL. Na uvedenou sumu podle agentury AFP vyčíslila firma své ztráty, které podle ní pramení z porušení závazků americké vlády ze severoamerické dohody o volném obchodu, chránící zahraniční investice. V další žalobě k federálnímu soudu v Houstonu se firma domáhá zrušení rozhodnutí učiněného vládou prezidenta Baracka Obamy. Americká vláda se k žalobě podle agentury Reuters ještě nevyjádřila.

Obamova vláda loni v listopadu zamítla projekt ropovodu Keystone XL z Kanady do Spojených států s tím, že „neslouží národním zájmům“. Schválení projektu by podle Obamovy administrativy „podkopalo vedoucí roli USA v boji proti změně klimatu“. Kanadskou ropu prezident Obama označil za „špinavou“ a řekl, že její dovoz by energetickou bezpečnost USA neposílil.

Obamova vláda odkládala rozhodnutí o projektu více než sedm let, od roku 2008, kdy jej kanadská společnost TransCanada předložila.

Ropovodem Keystone XL mělo na americký Středozápad proudit z kanadských ropných nalezišť přes 800 000 barelů ropy denně. Celý projekt by propojil kanadskou a americkou ropovodní síť. Podle TransCanada by zvýšil energetickou bezpečnost USA a vytvořil tisíce pracovních míst.

Obama rozhodnutí o Keystone XL zdržoval více než sedm let, zejména pod tlakem ekologických aktivistů, pro něž se Keystone stal symbolem boje proti emisím skleníkových plynů. Ochránci životního prostředí argumentovali tím, že těžba ropných písků v Kanadě je spojena s většími emisemi a s ohrožením globálního klimatu.

Zastánci projektu, včetně činitelů kanadské vlády, namítali, že Kanada bude do USA ropu vyvážet tak jako tak. Bude ale surovinu dopravovat po železnici, kde jsou mnohem častější úniky ropy, které bývají navíc spojeny s neštěstími.

Americké ministerstvo zahraničí ještě v předloňském předběžném posudku odhadlo, že projekt vytvoří přímo kolem 10 000 míst a přinese investice ve výši 3,5 miliardy dolarů (88 miliard korun). Ty by přímo a nepřímo podpořily vznik dalších desítek tisíc pracovních příležitostí.

Rozsáhlý projekt podporovali republikáni i někteří demokraté. Americký Kongres dokonce počátkem loňského roku schválil zákon, který by výstavbu umožnil, Obama ho ale loni v březnu vetoval a Senátu se nepodařilo jeho veto zvrátit.

Nový život projektu může dát Obamův odchod z funkce na počátku roku 2017, pokud ve volbách zvítězí republikán nebo umírněný demokrat.

 

Zdroj: ČTK

Kanadská energetická společnost žaluje USA za zrušený ropovod Keystone Foto: ČTK/AP/Nati Harnik

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.