Kanada se bude ucházet o členství v asijské investiční bance AIIB

Kanada se bude ucházet o připojení k Asijské bance pro investice do infrastruktury (AIIB) podporované Čínou. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení představitelů Kanady a banky. Kanada se tak řadí k dalším spojencům Spojených států, kteří se chtějí připojit k nové mezinárodní rozvojové bance. USA však označují AIIB za konkurenta Světové banky a Asijské rozvojové banky a odmítají se k ní připojit.

Navzdory negativnímu postoji Washingtonu se členy banky stala i řada spojenců USA, včetně Británie, Německa, Itálie, Austrálie nebo Jižní Koreje. Z předních ekonomik není členem kromě USA pouze Japonsko.

Úředník kanadského ministerstva financí David Lauzon uvedl, že Kanada předloží žádost o připojení k AIIB do konce letošního září. Zájem o AIIB novinářům potvrdil i ministr financí Bill Morneau, který je nyní s premiérem Justinem Trudeauem na návštěvě Číny. Trudeau se snaží prohloubit vztahy s Čínou, což je podstatná změna ve srovnání s předchozím premiérem Stephenem Harperem. Ten byl ohledně vztahů s Čínou opatrnější.

Vytvoření AIIB navrhla v roce 2013 Čína, která je i největším akcionářem této nové instituce. AIIB má sloužit k financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Základní kapitál banky činí 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun). Celkem má 57 zakládajících členů z Asie, Evropy a Blízkého východu. Čína má v AIIB největší podíl, druhým největším akcionářem je Indie a následují Rusko, Německo a Jižní Korea.

 

 

Zdroj: ČTK

Kanada se bude ucházet o členství v asijské investiční bance AIIB Foto: ČTK/AP/Andy Wong: Prezident AIIB Ťin Li-čchün

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.