Kanada podala u WTO stížnost na americká cla na ocel a hliník

Kanada dnes podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Spojené státy kvůli uvalení cel na ocel a hliník. Proti kroku, který podle ministryně zahraničí Chrystie Freelandové Washington učinil pod falešnou záminkou, hodlá Kanada postupovat ve spolupráci s Evropskou unií a dalšími zeměmi. Brusel dnes WTO předložil kvůli clům žádost o konzultace se Spojenými státy.

"Tato jednostranná cla uvalená pod falešnou záminkou ochrany americké národní bezpečnosti jsou v rozporu se závazky Spojených států v mezinárodním obchodu i s pravidly WTO," uvedla v prohlášené kanadská ministryně zahraničí Freelandová.

Kanada bude podle ní "úzce spolupracovat s Evropskou unií", která dnes podala u WTO žádost o konzultace s USA ohledně cel, která uvalily na dovoz oceli a hliníku z unie. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnes zároveň řekla, že krok prezidenta Donalda Trumpa dále oslabí transatlantické vztahy a stejně jako Freelandová odmítla Trumpův argument, že cla jsou nezbytná z důvodů národní bezpečnosti USA.

Kanada již dříve oznámila, že od 1. července zavede odvetná cla na americké zboží v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (283 miliard korun).

Spojené státy zavedly nová cla na ocel a hliník již 23. března. Evropská unie, Kanada a Mexiko ovšem měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimky, které k dnešnímu dni vypršely.

 

Zdroj: ČTK

Kanada podala u WTO stížnost na americká cla na ocel a hliník Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Asad požaduje, aby Američané odešli ze Sýrie

    Společnost ·

    Spojené státy musí opustit Sýrii a v případě selhání rozhovorů s arabsko-kurdskými silami SDF hrozí vojenská konfrontace. V rozhovoru pro ruskou televizní stanici RT (…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.