Kanada objevila na severozápadě země rozsáhlá ložiska břidlicové ropy

Podle prvních odhadů Národního energetického výboru a oblastní geologické služby se může v oblasti kanadského severozápadu nacházet až 200 miliard barelů břidlicové ropy. I kdyby se dalo vytěžit z celkového objemu pouze zlomek, tak by to i tak v Kanadě zvýšilo objem ověřených zásob ropy.  

Kanadské úřady odhadly na počátku roku objem svých ověřených rezerv, které zahrnují jen technicky a ekonomicky vytěžitelnou surovinu, na 172 miliard barelů, z toho 95 procent tvoří ropné písky v provincii Alberta. Kanada má po Venezuele a Saúdské Arábii třetí největší zásoby suroviny na světě.

Kdyby bylo z nově zkoumaných formací vytěžitelných jen několik procent celkového objemu, potvrdily by se neoficiální odhady, podle nichž by formace Canol a Bluefish mohly obsahovat úhrnem až sedm miliard barelů těžitelné suroviny. Tím by byla velikost těchto rezervoárů srovnatelná s objemem, který se dá podle posledních odhadů vytěžit z jedné z největších amerických břidlicových formací Bakken v Severní Dakotě.

Využívání břidlicových zdrojů pomocí hlubinných vrtů a technologie takzvaného frakování bylo ve Spojených státech hlavní příčinou prudkého růstu těžby ropy, který loni vyústil do dramatického propadu cen suroviny na světových trzích.

„Jsou to obrovská čísla,“ řekl k odhadům ministr energetiky Severozápadních území Dave Ramsay. „Mělo by to posílit důvěru investorů a oživit jejich zájem o Severozápadní území,“ dodal.

Obě formace leží v pohoří Mackenzie, západně od Velkého Medvědího jezera. V posledních letech se v oblasti zabývalo průzkumem ložisek několik ropných firem, včetně Shell nebo ConocoPhillips. Kvůli propadu cen od loňského léta však aktivita v této oblasti takřka ustala, což obírá místní indiánské obyvatelstvo o podnikatelské příležitosti a pracovní místa, řekl Ramsay.

První výsledky testování podle ministra také podporují snahu jeho správní oblasti o vybudování celoročně průjezdné komunikace údolím řeky Mackenzie. „Jednou z námitek proti investování u nás je nedostatečná infrastruktura. Ty investice na naše území opravdu musíme dostat,“ řekl Ramsay.

Těžba ropy v Kanadě se nyní pohybuje kolem 3,5 milionu barelů denně. Kanadská odvětvová asociace odhaduje, že do roku 2030 by se produkce mohla zhruba zdvojnásobit.

Hlavním odběratelem kanadské ropy jsou Spojené státy, kde se těžba ropy díky „břidlicové revoluci“ od roku 2009 prudce zvyšovala a loni dosáhla 8,7 milionu barelů denně, maxima od roku 1985. Do roku 2020 by těžba v USA měla podle posledního odhadu vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) překročit hranici deseti milionů barelů denně, což je nynější úroveň těžby u největších světových producentů Saúdské Arábie a Ruska.

 

Zdroj: ČTK

 

Kanada objevila na severozápadě země rozsáhlá ložiska břidlicové ropy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.