Kanada daruje WHO tisíc dávek experimentálního léku na ebolu

Kanadské úřady darují Světové zdravotnické organizaci (WHO) asi 1000 dávek experimentální očkovací látky proti smrtelnému viru ebola. WHO by měla vakcínu využít v západní Africe, kde se onemocnění nejvíce šíří, uvedla dnes britská televizní stanice BBC. 

Kanada Světové zdravotnické organizace poskytne 1000 dávek zatím neschválené očkovací látky proti viru ebola. Její využívání schválila svolaná etická komise.

Odborníci nicméně varují, že zásoby vakcíny i experimentálního léku ZMapp jsou omezené a bude trvat měsíce, než se podaří vyrobit více dávek. Společnost Mapp Biopharmaceutical v této souvislosti v úterý oznámila, že již nedisponuje žádnou zásobou léku ZMapp. Zda tuto látku mají i další firmy, které se na vývoji podílejí, nebylo zveřejněno.

Jak uvedl doktor Gregory Taylor z kanadského vládního úřadu pro veřejné zdraví, vakcíny by měly být v západoafrických zemích využity zejména pro pracovníky ve zdravotnictví, kteří jsou vystaveni největšímu riziku přenosu nákazy. Určitý počet dávek si ale Kanaďané nechají kvůli výzkumu a rovněž pro případ, že by ji potřebovali sami.

Experimentální lék ZMapp dosud dostali dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují. Zda je to díky léku, není prozatím možné říci. Léčbu prostředkem ZMapp údajně podstoupil i španělský duchovní Miguel Pajares, který ale v úterý v Madridu zemřel.

Podle posledních údajů WHO zemřelo v důsledku nákazy ebolou již přes 1000 lidí, nejvíce v Libérii, Guineji a Sieře Leone.

Kromě nejvíce postižených západoafrických zemí se smrtící onemocnění dále šíří i v Nigérii. Tamější úřady dnes oznámily, že na ebolu zemřel již třetí člověk. Šestatřicetiletý Jatto Asihu Abdulqudir pracoval pro Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) a měl na starosti protokolární záležitosti. Právě on byl prý tehdy nejvíce na blízku Liberijci Patricku Sawyerovi, který minulý měsíc dorazil na konferenci ECOWAS v Nigérii. Tehdy Sawyer ebolu do země přivezl. I on smrtícímu viru podlehl stejně jako zdravotní sestra, která ho ošetřovala. Podle úřadů se v zemi dosud ebolou nakazilo osm lidí.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Zdroj: ČTK

Kanada daruje WHO tisíc dávek experimentálního léku na ebolu Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.