Kanada chce být příští Silicon Valley

Americká vláda firmám ze Silicon Valley činí čím dál tím těžší rychle najmout talenty z jiných zemí. Chystá se totiž ukončit vízový program H-1B pro vysoce kvalifikované pracovníky. Server CNN ale upozorňuje, že mezitím sousední Kanada testují nová, rychlejší víza.

Kanadská vláda v pondělí zahájila nový program pro vydávání pracovních povolení a dočasných rezidentních víz. Nyní je bude možné získat do dvou týdnů namísto obvyklého roku. Dvouletý pilot, který je součástí Global Skills programu, bude k dispozici „inovativním“ společnostem, které hledají vysoce kvalifikované pracovníky.

Jedná se o poslední pokus Kanady nalákat technologické podnikatele za své hranice. Podle CNN země také experimentuje s volnějšími předpisy, daňovými úlevy a rebrandingem. Později v tomto roce navíc Ontario spustí reklamní kampaň zaměřenou na Silicon Valley a její pracovníky. „Není to kritika (Trumpovy) administrativy. Je to pro nás, abychom mohli rozpoznat příležitost, když ji vidíme,“ řekl ontarijský ministr hospodářského rozvoje a růstu Brad Duguid.

V Kanadě také hodlají investovat americké firmy. Automobilka Ford nedávno uvedla, že dá 1,2 miliardy dolarů na výzkumné a vývojové centrum v Ottawě. V roce 2016 další výrobce vozů General Motors oznámil, že zvýší počet softwarových inženýrů, které v zemi zaměstnává až na 1000.

Trump v dubnu uvedl, že má v úmyslu reformovat vízový program H-1B. „Díky této akci vysíláme silný signál do světa, že budeme bránit naše pracovníky, chránit naše pracovní místa a konečně posuneme Ameriku na první místo,“ řekl tehdy Trump. Cílem administrativy je zajistit, aby tato víza přivedla nejvíce kvalifikované nebo nejvíce placené žadatele o práci. To mají posoudit ministertsva zahraničí, vnitra, spravedlnosti a práce, poté předat správu ministru obchodu Wilburu Rossovi.

V rámci vízového programu H-1B, který je otevřen nejen technologickému odvětví, ale například také architektům, vysokoškolským učitelům či modelkám, získá každoročně pracovní povolení 85.000 cizinců. Vláda 65.000 víz uděluje v loterii, dalších 20.000 víz pak náhodně rozdělí postgraduálním studentům. Vízum H-1B využila po příchodu do USA také nynější Trumpova manželka Melania, která si živila jako modelka.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Kanada chce být příští Silicon Valley Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Ceny ropy jsou na sedmiměsíčním minimu

    Byznys ·

    Ceny ropy na světových trzích se propadly o více než tři procenta a sestoupily na nejnižší úrovně za sedm měsíců. Dolů trh stáhly údaje, podle kterých zásoby suroviny …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.