Kam se poděly slíbené čínské investice? Čínský kapitál v českých firmách za uplynulý rok klesl

Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem od loňské březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga klesl o 198 milionů korun na 5,5 miliardy Kč. Počet českých firem s čínským vlastníkem se snížil o 35 na 2101. V žebříčku největších zahraničních majitelů Čína zůstává na 22. příčce. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Bisnode. Proti jejím výsledkům se ohradila čínská společnost CEFC, podle níž je metodika Bisnode zavádějící a nezachycuje věrně reálnou výši čínských investic.

Dříve oznámené velké čínské investice se prozatím nezrealizovaly. Kdyby čínská skupina Eurasia Development Group Limited nekoupila 71,1 procenta českého prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield, meziročně by poklesl objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem o výrazných 630 milionů korun,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Dosavadního maxima čínský kapitál podle ní dosáhl v roce 2015.

Mezi zahraničními vlastníky českých společností dominuje kapitál z Německa (239 miliard Kč), Nizozemska (165 miliard Kč), Lucemburska (97 miliard Kč) a Rakouska (77 miliard Kč).

Podle metodiky Bisnode by CEFC koupila kancelářskou budovu Florentinum za 18,286 milionu Kč, což je základní jmění společnosti. Skutečná hodnota investice však přesahuje sedm miliard korun,“ řekl Pavel Bednář, ředitel komunikace společnosti CEFC Group (Europe) Company, která je v Česku hlavním čínským investorem.

CEFC za poslední dva roky podle Bednáře v ČR investovala více než 30,5 miliardy Kč. Šlo o kapitálové vstupy do finanční skupiny J&T Finance Group, Pivovarů Lobkowicz Group a letecké společnosti Travel Service. Dále šlo o nabytí stoprocentního podílu ve strojírenské společnosti ŽĎAS, získání majoritního podílu ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, investici do společnosti Invia.cz, dále o realitní projekty v čele s investicí do Florentina či koupě hotelů Le Palais Art Hotel Prague a Mandarin Oriental Prague. CEFC nyní v ČR dokončuje investice za dalších více než 25,5 miliard korun, dodal Bednář.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Kam se poděly slíbené čínské investice? Čínský kapitál v českých firmách za uplynulý rok klesl Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Nová raketová zkouška KLDR skončila explozí

    Společnost ·

    Severní Korea dnes uskutečnila další raketovou zkoušku, která skončila neúspěchem. Raketa neznámého typu explodovala několik vteřin po startu. O testu informovala nejp…

  2. NATO a finance. Kdo kolik platí?

    Byznys ·

    Severoatlantická aliance (NATO) a členské závazky vůči ní se díky novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se v poslední době stávají ožehavým tématem. Znovu to…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.