Každý desátý nový rodinný dům je dřevostavbou, zájem roste zejména u mladé generace

Zatímco v roce 1998 v České republice vzniklo jen 123 nových dřevostaveb určených k trvalému bydlení,loni už jich bylo desetkrát více. Domů postavených převážně ze dřeva vzniklo téměř 1250. Tento statistický údaj poukazuje na to, že téměř každý desátý nový rodinný dům v České republice je dřevostavbou. Zájem o dřevostavby mají zejména příslušníci mladší generace, kteří chtějí žít rychle a kvalitně. Na rádiu ZET o dřevostavbách mluvil předseda Asociace dodavatelů montovaných domů Vratislav Blaha.

Ze srovnání se zahraničím je patrné, že potenciál pro další růst segmentu dřevostaveb je v Česku je stále velký. Například na území Rakouska je v současnosti třetina všech nových rodinných domů ze dřeva. V Německu je pak podíl nových rodinných domů dvakrát větší než v České republice.

„Nejlépe jsou na tom skandinávské země, jako ne Švédsko, kde dokonce 90 procent všech nově postavených domů je na bázi dřeva. Odhaduji, že během pěti let bychom mohli atakovat hranici patnácti procent a možná do deseti až patnácti let, bychom ji mohli i překročit.“ říká Blaha.

Asociace dodavatelů montovaných domů uvádí, že podíl dřevostaveb na trhu rodinných domů v roce 2014 v Česku stoupl na 9,23 procent. Stalo se tak i díky tomu, že v České republice klesl celkový počet nově postavených rodinných domů.

Podle Blahy výhody dřevostaveb spočívají zejména v jejich kvalitě a rychlosti výstavby. Vyrábějí se totiž v krytých továrnách, kde na ně nepůsobí nežádoucí povětrnostní podmínky. Na pozemku zákazníka se už pak jen spojují předem připravené díly.

Další kladnou stránkou je to, že mají pozitivní tepelně-izolační vlastnosti. Svým majitelům by tak měly pomoci ušetřit náklady na vytápění. Problémem dřevostaveb naopak mohou být jejich tepelně akumulační vlastnosti. „Pokud v tom domě zatopíte, tak je v něm velmi rychle teplo, ale pokud přestanete topit, tak ta tepelná setrvačnost je rychlá. Ten dům pak rychle vychladne,“ sdělil Blaha.

 

Celý záznam rozhovoru s Vratislavem Blahou o vzrůstajícím zájmu o dřevostavby, si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Každý desátý nový rodinný dům je dřevostavbou, zájem roste zejména u mladé generace Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.