K získání dat z mobilů bude v USA třeba soudní povolení, ne však pro NSA

Americký nejvyšší soud jednomyslně rozhodl, že tamní policie smí prohledávat údaje uložené v mobilních telefonech zadržených osob jen na základě soudního povolení. Mobilní telefony jsou podle soudu nedílnou součástí soukromí občanů, a proto je třeba údaje chránit. Výjimku ovšem dostala Národní bezpečnostní agentura.

„Policie v zásadě nesmí bez rozhodnutí soudu prohledávat digitální informace v mobilních telefonech zadržených osob,“ uvedl podle agentury Reuters soud. Ten posuzoval dva sporné případy, v nichž si policie prošla data, videa a fotografie uložené v mobilech zadržených, což později vedlo k jejich odsouzení.

Moderní mobilní telefony podle nejvyššího soudu už nejsou jen další technologickou vymožeností usnadňující život. Díky tomu, co všechno v nich lze uložit, znamenají pro mnoho Američanů "soukromou sféru života", argumentoval soud.

Verdikt se týká výslovně jen postupu policie, a nikoli například tajné služby NSA, která po celém světě shromažďovala data z milionů mobilních přístrojů, jak vyplynulo z odhalení bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.

Americký prezident Barack Obama ale po skandálu navrhl reformu, po níž údaje už nebude ukládat NSA, ale spíš samotní operátoři. NSA má nadále odposlouchávat rozhovory jen na základě tajného soudního rozhodnutí.

Zdroj: ČTK

K získání dat z mobilů bude v USA třeba soudní povolení, ne však pro NSA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.