„K Trumpovu daňovému plánu jsem skeptická. Firmy zajímají i další faktory,“ říká ekonomka

Budoucí americký prezident Donald Trump plánuje zjednodušení daňové zátěže s úmyslem přilákat společnosti zpět do USA a vytvořit další pracovní místa. I proto chce snížit korporátní daň ze současných 35 % až na hranici 15 %. Ekonomka Ilona Švihlíková ale pochybuje, že tento krok bude mít pozitivní dopad na návrat amerických společností do tuzemska. Podle ní se firmy totiž o svých aktivitách nerozhodují pouze z daňového hlediska.

Co se týče daní, Donald Trump se zatím drží svých předvolebních slibů. Nedávno zveřejnil konkrétnější obrysy svých daňových změn, podle nichž chce markantně snížit zejména korporátní daň.

Jedním z hlavních motivů je zamezení odtoku společností pryč ze Spojených států a tedy i vytvoření pracovních míst. Švihlíková ale pochybuje, že snížení korporátní daně tomuto problému pomůže. „Firmy se nerozhodují pouze z hlediska daňového, ale i celkově co se týče mzdových nákladů, nemluvě o tom, že v některých zemích mohou dostat i nějaké investiční pobídky,“ řekla. „Druhá věc je, že globálně vidíme, že počet pracovních míst hlavně ve zpracovatelském průmyslu, který Trump ve své kampani nejvíce akcentoval, ubývá,“ dodala. Za tímto problémem je rostoucí automatizace a digitalizace.

Podobně skepticky se dívá i na Trumpovo zavedení 10% daně na příjmy ze všech offshorových společností. Myšlenka je založena na tom, že se firmy vrátí buď zpět do USA, nebo zaplatí tranzitní daň. Ačkoliv to podle Švihlíkové může přimět některé společnosti k návratu, tak offshorové přesuny jsou opět motivovány i jinými faktory než daněmi. „Může v tom velkou roli hrát například šedá a černá ekonomika a další. Asi to bude mít nějaký menší dopad, ale neslibovala bych si od toho zásadní přesun,“ řekla s tím, že doba je jiná a v tomto ohledu přichází Trump s „křížkem po funuse“.

Daňová „revoluce“, jak své plány sám Trump nazývá, se však netýká pouze korporátní daně, ale například i snížení daňových pásem, vzrostu odpočtů na výdaje na péči o děti nebo odbourání daňových výjimek. Stále však není jisté v jaké podobě má Trump své návrhy zpracovány. Pokud je však bude mít do svého nástupu téměř hotové, může jít jejich schvalování podle Švihlíkové velmi rychle, jelikož se může opřít o republikánskou podporu v Kongresu.

 

 

Celý rozhovor s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

„K Trumpovu daňovému plánu jsem skeptická. Firmy zajímají i další faktory,“ říká ekonomka Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Vzestup a pád pečlivého protokoláře Forejta

    Společnost ·

    V úterý nastal konec spekulacím ohledně ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta. Ten totiž z osobních a zdravotních důvodů rezignoval na svůj post. Jeho p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.