K omezení práce novinářů v polském parlamentu nedojde, ujistil Duda

Polský prezident Andrzej Duda po pondělních schůzkách s předáky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) ujistil, že chystané omezení práce novinářů v parlamentu se neuskuteční. To by podle něj mělo vést k rozuzlení nynější politické krize. Podle prezidenta je teď řada na opozici, která obsadila jednací sál dolní komory parlamentu, Sejmu, a požaduje odvolání jejího předsedy.

Vládní strana se podle hlavy státu zřekla návrhů regulujících činnost médií v parlamentu. „To by opozice měla respektovat. Protože je to ukázka ochoty ke kompromisu,“ řekl Duda. Věci se podle něj ubírají v dobrém směru, a tak vybídl opoziční poslance, aby také udělali „gesto dobré vůle“ a opustili jednací sál.

Ten ovšem okupují i na protest proti tomu, že poslanci PiS, kteří mají v Sejmu většinu, schválili mimo jednací sál, kde se odehrávala obstrukce, návrh státního rozpočtu na příští rok.

Duda současně uvedl, že jak předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, tak maršálek Sejmu Marek Kuchciński jej ujistili, že vládní většina měla dobrý záměr „usnadnit práci novinářům a udělat trochu pořádek v Sejmu“.

Duda se snaží uklidnit situaci po rozsáhlých víkendových demonstracích.

Premiérka Beata Szydlová se k protestům postavila odmítavě a obvinila opozici z rozlévání vlny nenávisti, snahy svrhnout vládu a zvrátit výsledky loňských voleb.

Situací v Polsku se má ve středu zabývat Evropská komise (EK).

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

K omezení práce novinářů v polském parlamentu nedojde, ujistil Duda Foto: Andrzej DUDA; Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Gazprom čeká letos rekordní vývoz plynu

  Byznys ·

  Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl…

 2. Letos došlo k nejvíce střetům aut se zvěří

  Společnost ·

  Na silnicích letos došlo skoro k devíti tisícům nehodám srážkou se zvěří, podle statistik je to tedy každá desátá havárie. Tato čísla bohužel ukazují na negativní tren…

 3. Palata: Polská vláda překročila Rubikon

  Společnost ·

  Polsko zažívá největší politickou krizi od roku 1990. Protivládní demonstrace zde začaly v pátek poté, co vládní strana Právo a spravedlnost navrhla omezit novinářům v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.