K dosažení úspěchu je důležité se nevzdávat a věci dotáhnout do úspěšného konce

Jindřich Fialka stojí za založením firmy Contiqua. Ke své práci přistupuje srdcem a s hlubokým zanícením. Neúspěch jej od ničeho neodradil a svoji usilovnou prací dokázal proměnit ve zdar. Na rádiu Zet v pořadu Podnikání od A do ZET Fialka hovoří o svých pádech a zdarech. Jeho firma proměňuje odpad v půvabné šperky. Jako materiál jí například slouží rozbité činely nebo reflexivní fólie. Činely se podle Fialky vyrábí z krásného materiálu a ještě navíc mají úžasnou historii. Cesta k úspěchu nebyla ovšem vůbec jednoduchá.

Pořád děláte krásné věci z odpadu nebo už jste postoupili někam dál?

Pořád děláme krásné věci z odpadu a krom toho vytváříme i zakázkový design pro zákazníky. Pokud někoho náš design baví, tak můžeme pomoci s vytvořením jejich produktů.

Pojďme se vrátit k tomu, jak jste začínali. Jak vlastně vznikl ten nápad?

Ta myšlenka vznikla před pár lety, když jsem se dostal do továrny, kde se vyrábí dopravní značky. Dopravní značky se mimo jiné vyrábějí z reflexních fólií. Jak jsem se k tomu vůbec ale dostal? Původně jsem dělal autorský šperk. K tomu jsem potřeboval vytisknout vizitky. Z toho důvodu jsem požádal kamaráda, aby mi je vytisknul. Když jsem si je šel poté vyzvednout, tak jsem zjistil, že pracuje v továrně na dopravní značky. Vyzvednul jsem si u něj tedy vizitky a vedle na zemi jsem si všiml koše, v kterém byly naládované odřezky z reflexivních fólií. Když si všiml, že jsem to zmerčil, tak mi ten koš vrazil do ruky se slovy „na něco z toho udělej, ty jsi ten kreativecׅ, nějak toho využij. My toho tady máme spoustu a vyhazuje se to“. Ten koš s odřezky jsem měl pak doma pár měsíců a přemýšlel jsem co vytvořím. Udělal jsem poté z toho to, co jsem uměl nejlíp. Byla to malá kolekce reflexivních šperků, která byla docela legrační. Nafotil jsem ji tedy, zúčastnil jsem se nějakých akcí, spustil jsem web a hned druhý den poté mi zavolali z  ČTK a udělali rozhovor na téma, co to je dělat šperky z reflexních fólií, proč a jak.

Za Vámi se táhne červená nit pokus, omyl. Nešlo ale jen o pokus a omyl, ale i o vaši obrovskou vůli se zvednout a jít dál, i když se něco nepovedlo. Jak jste to dokázal? Máte nějaký vyšší práh bolesti nebo vyšší práh psychologické odolnosti?

To je zajímavá otázka. Jeden můj kamarád, který mi pomáhá s organizací věcí a vůbec se strategií a řízením, řekl, že jsem zaťatější, než je obvyklé a že prostě vydržím věci táhnout dál, než by se asi čekalo.

Ta zaťatost se projevila i na jedné úžasné věci, která se Vám podařila. Šlo o to, když jste chtěl vyrábět šperky z činelů.

Nemusí se to zdát, ale činely jsou v podstatě spotřebním zbožím. Když hrajete na bicí a koncertujete, tak jak dlouho si myslíte, že dokážete řezat dřevěnou paličkou do kusu plechu, než se zlomí. Faktem je, že činely občas prasknou. Poté máte nádherný kus materiálů, který má krásnou historii a má krásný vzor soustředných kružnic, které vznikají při výrobě. Jde o charakteristický materiál, který se dokonce vyrábí podle tajné receptury, jež nikdo nikomu neřekne, protože se jedná o know-how té firmy. Ta věc se poté nedá dál použít pro hraní. My jsme jim napsali a řekli, že bychom z toho vytvořili kolekci šperků. Odůvodnili jsme to tím, že kolekce dál ponese ten příběh toho materiálu. Oni nás zpočátku odmítli, že z jejich pohledu to nedává absolutně žádný smysl.

Nakonec jsem došel k tomu, že je potřeba ten příběh dostat úplně nejvýš. Z toho materiálu jsme tedy, tak jak jsme to měli vymyšlené, vyrobili tři páry náušnic. Poté jsme je zabalili jsme do krásných krabiček. V poslední řadě jsem k tomu napsal ručně psaný dopis.

Poté jsem se provolal skrze několik lidí a propsal přes různé maily a přes síť Impact Hubu, které jsou rozmístěné po celé Evropě až k samotné kanceláři ředitelky firmy Zildjian. Dostal jsem se přímo k asistence generální ředitelky té firmy a s tou jsem se domluvil už napřímo po mailu. Potřeboval jsem, aby to bylo překvapení, tak jsem se domluvil s asistentkou a ty šperky poslal na její adresu. Ona to poté vzala, zkontrolovala v těch krabičkách, jestli se to nepomíchalo a připravila to v pondělí ráno na stůl majitelce firmy s tím dopisem tak, aby to měla přímo čerstvě v kanceláři.

Poté mi přišel osobní mail od paní ředitelky, její sestry a dcery, které pracují v té rodinné firmě s tím, že mi moc děkují za úžasný dárek a že je určitě budou nosit na všech firemních jednáních. Ten mail měl ve skutečnosti asi tři stránky a byl neuvěřitelně dlouhý a měl jsem radost, že se celá tato věc podařila. Paní majitelka mi vysvětlila, proč přišlo to původní odmítnutí. Tak trochu jsme se poté domluvili na tom, že tu kolekci šperků můžeme udělat a použít pod jejich jménem. Nemohli jsme počítat s tím, že by nám pomáhaly s propagací, protože jde o oblast, která nezasahuje jejich cílovou skupinu.

Pořad Podnikání od A do ZET připravuje a moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová. Jejími hosty jsou nejčastěji podnikatelé, kteří popisují svoji cestu k úspěchu. 

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s Jindřichem Fialkou, zakladatelem firmy Contiqua, si můžete přehrát v playeru výše.

K dosažení úspěchu je důležité se nevzdávat a věci dotáhnout do úspěšného konce Foto: Facebook: Jindřich Fialka

reklama

Další články

1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

Byznys ·

Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.