K dosažení dohody o míru na Blízkém východě dojde podle EU jen s pomocí USA

Spojené státy nemohou samy dosáhnout mírové dohody na Blízkém východě. V pondělí to uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Informovala o tom v rámci společného oběda ministrů zahraničí zemí EU s šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Evropská unie se z toho důvodu podle ní zasazuje o podporu mezinárodního rámce, v němž by bylo možné zablokovaná jednání opět rozhýbat. Součástí takového mezinárodního přístupu však podle ní musí být zapojení USA, jinak ani tato snaha nebude úspěšná.

Evropská unie je už roky součástí takzvaného kvarteta, kdy se EU, USA, Rusko a OSN snaží posunout izraelskou a palestinskou stranu k přímým jednáním o vzniku dvou států s Jeruzalémem jako hlavním městem obou z nich. Mogheriniová v pondělí naznačila možnost rozšířit tuto mezinárodní skupinu zprostředkovatelů o některé arabské státy a případně o Norsko. Právě v norském hlavním městě Oslu byla už v roce 1993 podepsána první dohoda mezi Izraelci a Palestinci, která se stala základem nynějších snah o urovnání konfliktu, jenž se táhne desítky let.

„Zdá se mi jasné, že palestinský prezident byl zcela srozuměn s myšlenkou, že by Spojené státy neměly být jediným zprostředkovatelem mírového procesu, ale že je nutný mezinárodní rámec, v němž by EU měla klíčovou roli,“ podotkla Mogheriniová. Abbás ale podle ní zároveň uznává, že roli mají ve snahách o obnovu jednání i další strany, včetně Spojených států. „Je to významný posun a budeme v tom pokračovat už v dalších týdnech,“ řekla.

Evropským hráčům je podle Mogheriniové už desetiletí zřejmé, že mírové dohody Izraele a Palestinců není možné dosáhnout jen prostřednictvím snah USA. „Ale také žádná snaha nedostane obě strany k jednacímu stolu, pokud příslušný mezinárodní rámec neobsahuje také Spojené státy. Američané to sami nezvládnou a bez Američanů to nezvládne ani mezinárodní společenství. Je třeba spojit síly,“ řekla.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledních měsících změnila svůj dosavadní přístup, například rozhodnutím, že do Jeruzaléma jako hlavního města Izraele přesune z Tel Avivu svou ambasádu. Americký viceprezident Mike Pence v pondělí v Izraeli oznámil, že se tak stane do konce příštího roku.

Přístup Washingtonu podle Mogheriniové není překvapením a fakt, že byl časový rámec oznámen v den jednání ministrů zemí EU s palestinským předákem je podle ní pouhou shodou okolností.

Členské země EU v posledních týdnech také debatovaly o možnosti začít rozhovory směřující k uzavření asociační dohody s palestinskou autonomií, doplnila Mogheriniová.

 

 

Zdroj: ČTK

K dosažení dohody o míru na Blízkém východě dojde podle EU jen s pomocí USA Foto: Sasa Dzambic Photography / Shutterstock.com: Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová

reklama

Další články

 1. Zeman v rámci debaty na Nově uvedl devět nepravd

  Společnost ·

  Server Demagog.cz informoval o tom, že česká hlava státu Miloš Zeman řekla v rámci nedělní diskuze na televizi Nova pravdivě 11 ze 32 faktických výroků. V devíti přípa…

 2. EU uvalila sankce na dalších 17 Severokorejců

  Společnost ·

  Evropská unie rozšířila o 17 osob seznam občanů Severní Koreje se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem do EU. Informaci zveřejnila v prohlášení Rada EU. Osmadvacítka…

 3. Šance Drahoše a Zemana na zvolení jsou vyrovnané

  Společnost ·

  Šance prezidenta Miloše Zemana (SPO) a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše na zvolení hlavou státu jsou podle průzkumu vyrovnané. Každého z nich chce podle š…

 4. Požár hotelu v Praze nepřežili čtyři lidé

  Společnost ·

  Sobotní požár hotelu v centru Prahy má už čtyři oběti. Dva mladí cizinci - jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka - zemřeli na místě ještě před příjezdem zá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.