K dojednání dohody o přechodném období mezi EU a Británii dojde podle Mayové za sedm týdnů

Britská premiérka Theresa Mayová počítá s tím, že během následujících sedmi týdnů dojde mez Británií a Evropskou unií k dohodě o podobě přechodného období po takzvaném brexitu. Mayová o tom v pátek informovala v rozhovoru poskytnutém zpravodajské stanici BBC. Spojené království by mělo EU opustit 29. března příštího roku. Unie v pondělí informovala o tom, že Londýnu nabídne, aby přechodné období trvalo dalších 21 měsíců, tedy do konce roku 2020.

„Za sedm týdnů budeme mít dohodu s Evropskou unií,“ uvedla Mayová v rozhovoru s odkazem na jednání o přechodném období, které Britové označují jako období „implementační“. Podle agentury Reuters se britská premiérka svým pátečním výrokem snažila zmírnit obavy, že dojednání dohody o přechodném období by mohlo zabrat mnohem více času.

V pondělí Evropská unie oznámila, že nabídne Londýnu, aby po britském odchodu z bloku na konci března 2019 ještě do konce následujícího roku trvalo přechodné období. Během něj by v Británii nadále platilo unijní právo, včetně nově přijatých pravidel a jurisdikce evropského soudu. Británie ale jako stát mimo EU by již neměla mít zastoupení v unijních institucích a v unijním rozhodovacím procesu.

Mluvčí britské vlády v pondělí v reakci na oznámení EU upozornil, že Londýn se s Bruselem „ve více než jednom bodě“ chystané dohody o přechodném období neshoduje. Ve čtvrtek premiérka Mayová uvedla, že občané EU, kteří do Británie přicestují v přechodném období po vystoupení země ze společenství, nezískají stejná pobytová a jiná práva jako ti, kteří do země přesídlili před takzvaným brexitem.

Poměrně tvrdé podmínky přechodného období v Británii vzbuzují emoce, především mezi zastánci takzvaného „tvrdého brexitu“, tedy plného oddělení od unijních struktur. Jeho příznivci se obávají, že země se po opuštění bloku stane vazalem EU.

Britská premiérka v pátečním rozhovoru s BBC také uvedla, že by chtěla vyjednat s unií takovou dohodu o volném obchodu, která by její zemi umožňovala uzavřít obchodní dohody i s jinými státy. Zopakovala rovněž, že nehodlá opustit svou funkci předsedkyně vlády, jak si přejí někteří její kritici.

 

 

Zdroj: ČTK

K dojednání dohody o přechodném období mezi EU a Británii dojde podle Mayové za sedm týdnů Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Britský premiérka Theresa Mayová

reklama

Další články

  1. Trump obvinil FBI z nadržování demokratům

    Společnost ·

    Za předehru očekávaného zveřejnění kritické zprávy republikánů o práci FBI v pátek americká média označují ranní tweet Donalda Trumpa. Prezident v něm obviňuje vyšetřo…

  2. ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 procenta

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o 0,25 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.