K žalobě proti Trumpovi se přidali Kerry a Albrightová

Bývalí američtí ministři zahraničí John Kerry a Madeleine Albrightová se v pondělí připojili společně s několika bývalými bezpečnostními poradci někdejšího prezidenta Baracka Obamy k žalobě proti dekretu nové hlavy USA Donalda Trumpa. Ten zakazuje občanům sedmi většinou muslimských zemí vstup na americké území. Žalobu v minulých dnech předložily státy Washington a Minnesota. Kauzou se v současnosti zabývají federální soudy.

Federální soud v Seattlu v pátek pozastavil Trumpův kontroverzní imigrační dekret, dokud nebude o žalobě rozhodnuto. Ministerstvo spravedlnosti se tomuto zablokování účinnosti dekretu brání u odvolacího soudu. Kerry a Albrightová zaslali podle pondělní zprávy agentury AP soudu memorandum, podle něhož Trumpovo nařízení nezvýší bezpečnost USA a poškodí součinnost Ameriky s ostatními státy v boji proti terorismu.

„Pomůže jen propagandě Islámského státu, podpoří verbování jeho bojovníků a posílí tvrzení, že Spojené státy vedou válku proti islámu,“ napsali exministři, kteří byli členy Obamovy vlády. „Plošný postih některých zemí nebo skupin osob poškozuje důstojnost našeho státu a je v rozporu s ústavou, kterou jsme všichni přísahali chránit,“ uvádí se v dokumentu.

Právní rozklad adresovala soudu v San Francisku i stovka amerických firem včetně gigantů Apple, Google nebo Microsoft. Podle jejich názoru Trumpovo rozhodnutí „výrazně poškodí americký byznys“ a přinutí firmy, aby se přemístily do zahraničí.

„Nejzkušenější přistěhovalci budou mít větší zájem pracovat v cizině, kde mohou cestovat volně a s jistotou, že jejich imigrační status nebude z ničeho nic napaden. Nadnárodní společnosti budou mít větší zájem vystěhovat se z USA, investovat v zahraničí a najímat zaměstnance v cizině,“ uvádí se v dokumentu. „Američtí zaměstnanci a americká ekonomika v důsledku toho utrpí,“ varují americké firmy odvolací soud.

Žaloba se postupně dostane k nejvyššímu soudu

K dokumentu se podle agentury Reuters připojily i společnosti Facebook, Twitter, eBay, Intel nebo Uber.

Odvolací soud v neděli předběžně odmítl žádost ministerstva spravedlnosti, aby okamžitě obnovil platnost prezidentského dekretu do doby, než rozhodne o podaném odvolání jako celku. Trumpův tým nyní připravuje dokumenty, které si odvolací soud vyžádal, aby mohl vynést svůj verdikt. 

Soudce v pondělí obdržel doplňující materiály od ministerstva spravedlnosti, které požádalo o zrušení opatření vydaného v pátek soudem v Seattlu, jenž obyvatelům dotčených zemí opět umožnil vstupovat na americké území. Zároveň vyzval právníky ministerstva na jedné straně a států Washington a Minnesota žalujících prezidentův dekret na straně druhé, aby se ve zmíněném čase zúčastnili telefonické výměny argumentů. Ta má podle agentury AP trvat zhruba hodinu, přičemž není jasné, zda soud ihned poté hodlá rozhodnout.

Podle amerických právních expertů se žaloba proti Trumpovu dekretu postupně dostane až k nejvyššímu soudu USA. O podobném scénáři nemá podle pondělního prohlášení pochyb ani vlivná členka právního výboru amerického Senátu Diane Feinsteinová.

Nejvyšší soud má podle ústavy devět členů, ale po loňské smrti soudce Antonina Scalii je pouze osmičlenný. Čtyři jeho členové zastávají liberální stanoviska, ostatní čtyři jsou konzervativci. Trump už minulý týden jmenoval jako devátého soudce konzervativně orientovaného Neila Gorsucha. Podle televize CNN se ale do doby, kdy soud může začít projednávat sporný imigrační dekret, Gorsuch své funkce nestačí ujmout.

 

 

Zdroj: ČTK

K žalobě proti Trumpovi se přidali Kerry a Albrightová Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Bývalý americký ministr zahraničí John Kerry

reklama

Další články

  1. EET ohrožuje existenci desítek trafik

    Byznys ·

    Zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) nutí několik desítek trafikantů přemýšlet o ukončení jejich činnosti. Většinou to zvažují menší nezávislí živnost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.