Junckera v čele EK chce vystřídat Manfred Weber, Evropa podle něj potřebuje nový začátek

Německý europoslanec a lídr největší europarlamentní frakce Evropská lidová strana (ELS) Manfred Weber ve středu oznámil, že se po evropských volbách chce stát předsedou Evropské komise. Evropa potřebuje nový začátek a více demokracie, napsal na twitter během schůze se členy ELS v Bruselu.

Weber chce po volbách v květnu 2019 v čele EK vystřídat současného předsedu a bývalého lucemburského premiéra Jeana-Claudea Junckera. Jeho kandidatura není překvapením, očekávalo se, že ji ohlásí na tiskové konferenci, která je naplánována na 12:45 SELČ.

"Chci se stát vedoucím kandidátem ELS pro evropské volby 2019 a být příštím předsedou Evropské komise. Evropa potřebuje nový začátek a více demokracie," napsal 46letý europoslanec. Podle něj "už nelze v EU pokračovat tak, jako nyní". Weber uvedl, že Evropu pomůže vrátit zpět k lidem a obnoví vazby mezi EU a jejími občany.

"Evropa je ve zlomovém bodě. (...) Dnešek je o sebepotvrzení Evropy a o obraně našich hodnot, protože čelíme výzvám zvenčí i zevnitř. Je to o přežití našeho evropského způsobu života," napsal.

Weber je aktuálně v Evropském parlamentu předsedou frakce ELS, která je se svými 216 křesly v orgánu největší. Skupina svého vedoucího kandidáta pro evropské volby vybere během kongresu 7. a 8. listopadu v Helsinkách.

 

Zdroj: ČTK

Junckera v čele EK chce vystřídat Manfred Weber, Evropa podle něj potřebuje nový začátek Foto: ČTK/imago stock&people/Frank Hoermann/SVEN SIMON: Manfred Weber

reklama

Další články

  1. Liftago expanduje do Plzně, Budějovic a Ústí

    Byznys ·

    Česká přepravní platforma Liftago plánuje do konce roku expandovat do všech krajských měst. Plány firmy představil ředitel společnosti Ondřej Krátký. Dosud Liftago půs…

  2. Lego se vzpamatovává po loňském propadu tržeb

    Byznys ·

    Příjmy dánského výrobce hraček Lego se v první polovině roku stabilizovaly díky prodeji stavebnic dinosaurů a sportovních aut Bugatti. Celkové příjmy se snížily o pět …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.