Juncker upozornil, že v první fázi jednání o brexitu zbývá práce

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker doufá, že britští a evropští vyjednavači budou schopni najít shodu v první části rozhovorů o brexitu ještě před summitem Evropské unie v polovině prosince. Při příchodu na páteční sociální summit unie ve švédském Göteborgu ale Juncker zároveň upozornil, že v tomto ohledu ještě zbývá mnoho práce.

Na okraj pátečních diskusí se britská premiérka Theresa Mayová plánuje kvůli jednáním o britském odchodu z EU sejít s předsedou unijních summitů Donaldem Tuskem a některými předsedy vlád. Při příchodu na jednání v Göteborgu Mayová s novináři nepromluvila.

Například irský premiér Leo Varadkar ovšem při příchodu upozornil, že Dublin požaduje záruky ohledně toho, že na hranici mezi Irskem a Severním Irskem nevznikne v důsledku brexitu nějaká nová infrastruktura a standardní hraniční kontroly.

„Nesmíme se vrátit k hranici, jak ji známe z minulosti. To chceme mít praktickým způsobem sepsané v závěrech z první fáze (brexitových rozhovorů),“ upozornil Varadkar. Je třeba podle něj také zajistit, že po brexitu nevzniknou mezery v regulačních pravidlech, která mohou být v budoucnosti odlišná v Británii a v zemích Evropské unie. Tyto dvě věci je podle Varadkara pro Irsko zásadní zařadit do dohody o první fázi jednání o britském odchodu z evropského bloku.

V říjnu došlo 27 hlav států a vlád zemí EU k závěru, že po pěti jednacích kolech zatím není ohledně tří základních témat první fáze jednání dostatečný pokrok. Ještě předtím, než s Londýnem začne hovořit o budoucí podobě vztahů, chce EU27 dosáhnout alespoň základních obrysů dohody o právech občanů EU v Británii po brexitu, o irských hranicích a o finančním vyrovnání. Právě tam je zřejmě zatím dohoda nejkomplikovanější.

Pokrok v rozhovorech by měl opět vyhodnotit unijní summit v prosinci, od října se ale zatím uskutečnilo jen jedno vyjednávací kolo. „Hodiny tikají,“ připomněl dnes Juncker.

 

 

Zdroj: ČTK

Juncker upozornil, že v první fázi jednání o brexitu zbývá práce Foto: Shutterstock.com: Jean-Claude Juncker

reklama

Další články

  1. Babiše čekali na Národní třídě protestující

    Společnost ·

    S hlasitým odporem několika protestujících se v pátek ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš při vzpomínce na Národní třídě. Obvinili ho ze zneuctění pietního mís…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.