Juncker: Přístupem Řecka ke krizi by se měla inspirovat i Argentina

Předseda Evopské komise, Jean-Claude Juncker. během své první oficiální návštěvy v Řecku vyzval zemi, aby pokračovala ve svém reformním úsilí. Zemi pochválil za boj dluhovou krizí, ale ke konkrétní pomoci ze strany EU se odmítl vyjádřit. 

Juncker uvedl Řecko jako kladný příklad pro dluhem postižené státy. Jeho postupem by se podle něj měla inspirovat i Argentina, která v současné době prakticky čelí bankrotu. 

Návštěva Řecka je první Junckerovou oficiální cestou do členské země Evropské unie v nové funkci. Juncker dnes podle agentury AP prohlásil, že „bojoval jako lev“, aby udržel Řecko v eurozóně, a pochválil tuto zemi za snahu o zlepšení stavu veřejných financí.

Juncker rovněž upozornil, že krize v eurozóně ještě nebyla zcela překonána. „Urazili jsme dlouhou cestu, ale ještě nejsme na konci,“ uvedl. „Řada událostí nám ukazuje, jak křehká je situace, a to nejen v Řecku, ale také jinde,“ dodal.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Řecká vláda výměnou za pomoc masivně škrtala výdaje, snížila důchody a mzdy a zvyšovala daně. To prohloubilo hospodářský útlum a vyvolalo protesty obyvatel.

Šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem v červnu uvedl, že objem případného třetího balíku finanční pomoci pro Řecko by měl být výrazně menší než dosavadní pomoc. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v červnu podle tisku odhadl, že hodnota nové pomoci by pravděpodobně byla nižší než deset miliard eur.

Zdroj: ČTK

Juncker: Přístupem Řecka ke krizi by se měla inspirovat i Argentina Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Z prodejen Interspar se stanou obchody Albert

    Byznys ·

    Společnost Ahold provozující obchody Albert dnes začala s integrací prodejen Interspar do své sítě. Začlenění prodejen bude ukončeno příští rok a Ahold se díky němu má…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.