Juncker jede zmírnit napětí, Trump chce spravedlivou smlouvu nebo cla

Americký prezident Donald Trump se ve středu na půdě Bílého domu setká s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Konkrétně pak budou jednat o stavu a budoucnosti obchodních vztahů USA a Evropské unie. Debata se podle předpokladů zaměřuje na obchodní spor vyvolaný celním zatížením evropského zboží, který hrozí vyústit v transatlantickou celní a obchodní válku.

Trump v předvečer jednání na twitteru evropské partnery nešetřil. "Země, které s námi po léta v obchodu zacházely nespravedlivě, přijíždějí do Washingtonu jednat... Cla jsou skvělá! Buď země dohodnou spravedlivou smlouvu, nebo budou zasaženy cly. Tak je to jednoduché," napsal prezident.

Juncker údajně do Washingtonu nejede s žádným konkrétním návrhem, chce zmírnit napětí a udržet otevřený dialog. Agentura AP v komentáři označila Junckera za "evropského doyena kompromisu a shody". Strategii vyjednávání předem domluvil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle serveru Politico ale Trump nestojí o dohodu, nýbrž o evropské ústupky.

Na nedávné schůzce ministrů financí zemí skupiny G20 americký ministr Steve Mnuchin nabídl Evropě novou dohodu o volném obchodu, kterou ale francouzský zástupce Bruno Le Maire odmítl. Nejprve je podle něj třeba zrušit cla, která zatěžují dovoz evropského hliníku a oceli do USA.

Ve hře je mnoho: v případě neúspěchu hrozí zavedení cel na dovoz evropských automobilů do USA s těžkými důsledky pro evropskou i americkou ekonomiku. Evropská komise už podle listu Financial Times připravuje soupis zboží, jehož by se mohlo týkat případné druhé kolo celních opatření.

Juncker, jehož na cestě do USA doprovází eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, po jednání v Bílém domě přednese v americkém Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) projev o budoucnosti evropsko-amerických vztahů.

 

 

Zdroj: ČTK

Juncker jede zmírnit napětí, Trump chce spravedlivou smlouvu nebo cla Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet padělaných bankovek a mincí klesá

    Byznys ·

    Česká národní banka (ČNB) zadržela v prvním pololetí 1182 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 16 procent, loni v pololetí Č…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.