Juncker chce využít brexit k rozšíření eurozóny

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce brexit využít k tomu, aby se do budoucna platilo eurem v celé Evropské unii. Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekli lidé z Junckerova okolí. Komise chce tak nejen co nejrychleji začít jednat o vystoupení Británie z EU, ale také rychle postoupit v rozšíření a prohloubení měnové unie. Evropa mnoha měn by měla skončit.

Krátce po výsledcích britského referenda už o jednotnou evropskou měnu vyjádřilo zájem Polsko. Napsaly to dnes Novinky.cz. Podle serveru se euroskeptická vláda Práva a spravedlnosti obává, že posílením eurozóny ze strany Unie by Polsko ztratilo vliv na dění v EU. Tamní ministr zahraničí ministr zahraničí Witold Waszczykowski proto uvažuje o rychlé výměně zlotého za euro. 

K přijetí eura se v minulosti zavázala i Česká republika, zatím ale i kvůli rozdílným názorům ve vládě nestanovila žádný konkrétní termín.

Evropská komise podle německého deníku také počítá s tím, že eurokomisař Valdis Dombrovskis, který na postu komisaře pro finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii nahradil Brita Jonathana Hilla, v pozici zůstane dlouhodobě. Nástupce Hilla, který rezignoval kvůli brexitu, by pak měl dostat zcela nevýznamný post.

Německá média si dnes všímají také vyjádření českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, že Junckera v současné době nevidí jako muže na svém místě. Například server deníku Die Welt píše o silné kritice ze strany šéfa české diplomacie. Z členů německé vlády se zatím nikdo takto tvrdě na adresu Junckera nevyjádřil.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Juncker chce využít brexit k rozšíření eurozóny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

    Byznys ·

    Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

  2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

    Byznys ·

    Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.