Juncker by měl změnit myšlení, jinak mu hrozí zkrácení mandátu v čele EK

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker čelí kritice. Podle politologa Jana Kubáčka dává větší váhu starším členským státům a upřednostňuje je před zbytkem Evropy. Pokud Juncker nezmění své vystupování, jednání a politiku, tak mu hrozí předčasné zkrácení mandátu. Pomoci mu nemusí ani nástup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. 

„Kritika je velmi pravdivá, protože pro mnohé, zejména novější státy, je to velké zklamání. Sázely totiž na to, že bývalý lucemburský premiér bude mít velké pochopení pro menší a středně velké státy. Jen si totiž připomeňme velikost Lucemburska. Ta je v podstatě na úrovni našeho středně velkého kraje,“ řekl Kubáček na rádiu Zet.

V době, když byl Juncker premiérem Lucemburska, vystupoval proti tlakům velkých zemí, mezi které patřily Německo a Francie. Naopak podporoval státy Beneluxu, v nichž viděl přirozené partnery. Na postu předsedy EK ovšem své postoje převrátil o 360°. V současnosti hájí státy starých zemí a naopak vystupuje například proti zájmům Rakouska, které do Evropské unie (EU) vstoupilo v 90. letech.

„Nehlásí se ani příliš k zemím jihu, jako jsou Španělsko nebo Portugalsko. Dnes je opravdu prodlouženou rukou Francie, Německa, ale také vedle toho zájmu finančních skupin. Nepatří mezi ty, které by vehementně bojovali proti daňovým rájům,“ sdělil Kubáček. To je dané tím, že mezi daňové ráje patřilo i Lucembursko. Podle Kubáčka jej šlo v podstatě považovat za takové Švýcarsko mezi členskými státy EU.

S nástupem Junckera do čela Evropské komise oživila velká naděje o integraci. Šlo o muže, který se měl stát nejvýraznější osobností evropského dění. Tento obraz se ale bohužel nenaplnil. Stále má však čas na nápravu. Junckera čeká letos těžký rok, který rozhodne o jeho budoucnosti.

Buď odejde posílený, nebo se zkráceným mandátem

Klíčovou tématikou bude narovnání vztahů s členskými státy a centrálními organizacemi poté, co Velká Británie opustí EU. „Velké téma se týká zvládnutí migrační krize. Rovněž to je zapojení migrantů, cizinců a válečných uprchlíků do života jednotlivých členských států. Mnohem zásadnějším tématem je ale téma bezpečnost neboli ochrana schengenského prostoru, ochrana vnějších evropských hranic a nějaká součinnost bezpečnostních složek jednotlivých členských států mezi sebou,“ uvedl Kubáček.

Řešení těchto otázek bude mít vliv na samotnou Junckerovu budoucnost. Buďto odejde silnější, nebo podle Kubáčkových slov dojde ke zkrácení jeho mandátu. Do celé problematiky se totiž může zapojit i nová hlava Spojených států Donald Trump. „Trump totiž už v současnosti rozvířil vody, když začal neformálně přes své diplomaty zjišťovat, jestli nějaká země vedle Spojeného království plánuje odchod z EU. To samozřejmě muselo znervóznit jednotlivé představitele EU včetně Bruselu a předsedy Evropské komise Junckera,“ sdělil Kubáček. 

 

 

Zdroj: Zet

Juncker by měl změnit myšlení, jinak mu hrozí zkrácení mandátu v čele EK Foto: 360b / Shutterstock.com: Jean Claude-Juncker

reklama

Další články

  1. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

    Společnost ·

    Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.